İşkence Yapmakla Suçlanan 11 Jandarma ile 1 Doktor Beraat Etti

İşkence Yapmakla Suçlanan 11 Jandarma ile 1 Doktor Beraat Etti

Çorum'da 3 Yıl Önce Terör Örgütü DHKP-c'ye Yardım ve Yataklık Yapmak Suçundan Tutuklanan M.s.'nin Gözaltında Bulunduğu Süre İçerisinde İşkence Gördüğü İddiasıyla Şikayetçi Olduğu 11 Jandarma ile 1 Adli Tabip Doktoru, 'Delil Yetersizliği'nden Beraat Etti.

İşkence Yapmakla Suçlanan 11 Jandarma ile 1 Doktor Beraat Etti

Çorum'da 3 yıl önce terör örgütü DHKP-C'ye yardım ve yataklık yapmak suçundan tutuklanan M.S.'nin gözaltında bulunduğu süre içerisinde işkence gördüğü iddiasıyla şikayetçi olduğu 11 jandarma ile 1 adli tabip doktoru, 'delil yetersizliği'nden beraat etti.

DHKP-C terör örgütüne yardım ve yataklık yaptığı iddiasıyla 2004 yılı Kasım ayında gözaltına alınan ve yargılama sonucunda 2005 yılında 13 yıl ağır hapis cezasına çarptırılan M.S. (23), ifadesinde gözaltındayken jandarma personelinin sorgulama sırasında kendisine işkence yaptığını iddia etmişti. M.S.'nin bu iddiası üzerine de jandarma istihbarat personeli S.K., B.İ., A.T., B.D., M.Y., O.B., Ö.Y., M.Ç., K.G., N.K. ve N.T. ile adli tabip doktoru N.Ö. hakkında Ağır Ceza Mahkemesi'nde kamu davası açılmıştı. Çorum Ağır Ceza Mahkemesi'nde 19 Aralık 2006 tarihinde görülen karar duruşması, 'delil yetersizliği'nden temyiz yolu açık olmak üzere zanlıların beraatlarıyla sonuçlandı.

Diğer taraftan mahkeme heyeti, beraatın ardından yargılanan jandarma personelinin aleyhine tanıklık yapan Jandarma eski Komutanı Yüzbaşı H.G. hakkında da 'yalancı tanıklık' suçundan, Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

(BÖ-RO-RO-Y)

Kaynak: İHA