İşitme Engelliler Üç Boyutlu Eğitim Üssüne Kavuştu

İşitme Engelliler Üç Boyutlu Eğitim Üssüne Kavuştu

Adana'daki işitme engelliler üç boyutlu ve çok programlı interaktif eğitim üssüne kavuştu.

İşitme Engelliler Üç Boyutlu Eğitim Üssüne Kavuştu

Adana'daki işitme engelliler üç boyutlu ve çok programlı interaktif eğitim üssüne kavuştu. Bu özelliklere sahip bir eğitim üssünün Türkiye'de ilk olduğu bildirildi.

Çukurova Kalkınma Ajansının Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği ile oluşturduğu 3 boyutlu eğitim üssünün açılışı Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz tarafından yapıldı.

Başkan Vekili Zihni Aldırmaz açılışta yaptığı konuşmada, Büyükşehir Belediyesi olarak engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak adına çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını belirterek, "Adana'da engelsiz mekanlar oluşturma konusunda başarılı örnekler ortaya koyduk. Bu eğitim merkezi de başarılı örneklerden biridir. Engelli kardeşlerimize hayırlı uğurlu olsun. Engelli olmak bir kusur değildir. Gerekli destek sağlandığında engelli insanların birçok alanda üstün başarılar elde ettiği açıktır" dedi.

İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği Başkanı Hasan Çalıkışı da bu eğitim modelinin Türkiye'de ilk olduğunu vurgulayarak, "Kalem, defter ve kitap kullanmadan işitme engellilere göre özel dizayn edilen dokunmatik akıllı tahta üzerinde kişiye özel birebir eğitimlerde kullanılan kablosuz, uzaktan kumandalı butonlarla eğitim uygulanmaktadır. Ayrıca yine Türkiye'de ilk defa işitme, bedensel ve görme engelli bireyler başta olmak üzere tüm engelli bireylere yönelik engelsiz mekanımızda görsel ve alt yazılı 50 kişi kapasiteli dijital 3 boyutlu, dolby dijital ses sistemli mini sinemamızla engellilere ücretsiz hizmet vermekteyiz" şeklinde konuştu.

Çalıkuşu, projeye destek veren Çukurova Kalkınma Ajansı ve Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'a teşekkür etti.

Zihni Aldırmaz daha sonra 3 boyutlu eğitim gözlüğünü takarak Dernek Başkanı Hasan Çalıkuşu ve eğitmen Nazan Dönmez'den proje ve eğitim merkezi çalışmaları hakkında bilgi alarak incelemelerde bulundu.