İşitme Engelini Aştı İngiltere'de Bedava Eğitim Gördü

İşitme Engelini Aştı İngiltere'de Bedava Eğitim Gördü

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Engelliler Entegre Yüksekokulu (Eeyo) Seramik Bölümü 4.sınıf Öğrencisi İşitme Engelli Arda Metin Soyusü'nün Azmi Uzmanları Şaşırttı.

İşitme Engelini Aştı İngiltere'de Bedava Eğitim Gördü

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Engelliler Entegre Yüksekokulu (EEYO) Seramik Bölümü 4. sınıf öğrencisi işitme engelli Arda Metin Soyusü'nün azmi uzmanları şaşırttı. İşitme engelini 6 ayda aşan Soyusü, 6 ay boyunca İngilizce eğitimi alarak Erasmus Öğrenim Hareketliliği sınavında büyük bir başarı gösterdi. Soyusü'ü bu azim ve başarısının karşılığında Erasmus kapsamında İngiltere'de bedava öğrenim görme hakkı kazandı. İngiltere'de seramik alınında eğitim gören Soyusü'nün hedefi kendini geliştirerek alanında uzman olmak.

Bir yıl önce Engelliler Entegre Yüksekokulu öğrenci temsilcisi seçilen Soyusü, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın'ın öğrenci temsilcileriyle yaptığı toplantıda, Erasmus Öğrenim Hareketliliğine işitme engelli olarak kendisinin de katılmak istediğini bildirdi. Soyusü'nün talebi üzerine çalışma başlatan Rektör Aydın, tüm EEYO öğrencilerine Erasmus Öğrenim Hareketliliğine katılmaları hakkı verilmesini sağladı. Bunun üzerine işitme engelli Soyusü, Erasmus kapsamında farklı ülkelerde eğitim alabilmek için çalışmalarına başladı. Gerekli başvurularını yapan Soyusü, ardından 6 ay boyunca İngilizce eğitimi aldı. Girdiği Erasmus Öğrenim Hareketliliği sınavında işitme engelli olmasına rağmen büyük bir başarı gösterdi. Soyusü, bu azmi ve başarısının karşılığında ise Erasmus kapsamında İngiltere'de bedava öğrenim görme hakkı kazandı. Engelini azmiyle aşan Soyusü, Ünivercity Ford Creaty Ard isimli üniversitede seramik bölümünde 6 ay boyunca bedava eğitim gördü. Seramikle ilgili alandan aldığı 3 dersten de başarılı olan Soyusü, eğitimini tamamlamasının ardından Eskişehir'deki eğitimine geri döndü. Çalışmalarını başarılı bir şekilde sürdüren ve bu sene mezun olacak olan Soyusü, hocalarının yardımıyla yaptığı açıklamada, gösterdiği bu başarıyla aslında hiç bir engelin kimseye engel olamayacağını gösterdiğini kaydetti.

Çalışmaları sırasında okuldaki hocalarından, ailesinden çok büyük destek ve sevgi gören Soyusü'nün en büyük isteği alanında uzman olarak okulunu bitirdikten sonra gençlere ve engellilere yardımcı olmak.

ENGENGELLİLERE ÖRNEK OLDU

Okulun Erasmus Koordinatörü Öğretim Görevlisi Dr. Sema Ünlüer, Soyusü'nün başarısının kendilerini de çok mutlu ettiğini söyledi. Üniversiteden ilk defa işitme engelli bir öğrencinin kazanarak Erasmus yoluyla bir başka ülkeye eğitim almaya gittiğinin altını çizen Dr. Ünlüer, Soyusü'nün bu başarısının diğer engellilere de örnek teşkil ettiğini vurguladı. Dr. Ünlüer, "Soyusü, başarısıyla hepimizin gururu oldu. Engellerin nasıl aşılabileceğini herkese gösterdi. Şuanda üniversitemizden 20'ye yakın engelli öğrencimiz Erasmus kapsamında farklı ülkelerde eğitim almak için başvuruda bulundu. Bizlerde bu duruma çok sevindik. Arkadaş ve öğrencilerimizle koordineli şekilde çalışıyoruz." açıklamasını yaptı. - ESKİŞEHİR