Isıtma, Soğutma ve Klima Sektörü Uzmanları Türkiye'de Buluşacak

Isıtma, Soğutma ve Klima Sektörü Uzmanları Türkiye'de Buluşacak

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (ttmd) Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Ünlü, 'Enerjiyi Verimli Kullanabilirsek, Sadece İthal Ettiğimiz Enerjiden Yılda 12 Milyar Dolar Tasarruf Edebiliriz' Dedi

Isıtma, Soğutma ve Klima Sektörü Uzmanları Türkiye'de Buluşacak

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD) Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Ünlü, 'Enerjiyi verimli kullanabilirsek, sadece ithal ettiğimiz enerjiden yılda 12 milyar dolar tasarruf edebiliriz' dedi.

'Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu' ve 'Clima 2010-Rehva Dünya Kongresi'nin tanıtım toplantısında konuşan Ünlü, enerji konusunun tüm dünyada önemini pekiştirerek sürdürdüğünü söyledi.

Ünlü, 2008 yılında Türkiye'nin enerji ithalatının 48,3 milyar dolar olduğunu belirterek, 'Türkiye, enerjide dışarıya bağımlıdır. İthalatın en büyük kalemini de enerji oluşturmaktadır' diye konuştu.

Tükiye'nin, enerjisinin yüzde 75'ini ithal ettiğini ve binaların enerji tüketiminde ilk sırayı aldığını ifade eden Ünlü, 'Üzülerek belirtmeliyim ki Türkiye, diğer gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında enerji savurganı bir ülke' dedi.

Ünlü, yapılan araştırmalara göre Türkiye'nin, diğer ülkelere kıyasla daha az enerji tükettiğini, ancak bir şeyi üretmek için gereğinden fazla enerji tükettiğini anlatarak, 'Türkiye'de 2008 verilerine göre binaların tükettiği enerji 16 milyar doları aşıyor. Ancak binalarda yüzde 50'ye varan, sanayide ise yüzde 25 civarında enerji tasarrufu yapmak mümkün. Enerjiyi verimli kullanabilirsek, sadece ithal ettiğimiz enerjiden yılda 12 milyar dolar tasarruf edebiliriz' şeklinde konuştu.- BEP YÖNETMELİĞİNDEKİ DEĞİŞİKLİK-Cafer Ünlü, Binalarda Enerji Performansı (BEP) Yönetmeliği konusuna da değinerek, Yönetmeliğin 5 Aralık 2009 tarihinde yürürlüğe girmesine rağmen uygulamaya geçilemediğini savundu.

Buna neden olarak, yönetmeliğe göre her binaya verilmesi gereken enerji kimliği uygulamasının hayata geçirilmemesini gösteren Ünlü, yetkililerin bu konuda gerekli olan yazılım programının 30 Haziran'a kadar yetiştirileceğini söylediklerini aktardı.

Ünlü, Yönetmeliğin 1 Nisan'da değişikliğe uğradığını dile getirerek, şöyle devam etti:

'Değişen en önemli madde, kamuoyunu da yakından ilgilendiren 'Bireysel Isıtma ve Merkezi Isıtma Sistemi' konusudur. Daha önce bin metrekarenin üzerindeki yeni yapılacak binalarda merkezi sistem zorunluluğu varken, bu değer değişiklikle 2 bin metrekareye yükseltilmiştir. Bu üzücü bir durum. Bu bireysel ısınmayı teşvik, enerji kaybı ve risk demektir. Avrupa'da da Nisan ayından itibaren BEP Yönetmeliği revize edildi. Hedefleri şöyle belirlediler: 2018 yılına kadar halka açık tüm binalarda yaklaşık sıfır enerji öngörülüyor. Diğer binalarda ise 2020 yılına kadar yaklaşık sıfır enerji. Yani 'fosil yakıtları bırakın, güneşle, rüzgarla enerjinizi sağlayın' deniyor. Avrupa buraya giderken, bizde bin metrekare 2 bin metrekareye çıkarıldı.'

Bina enerji kimlik belgesi konusundan da bahseden Ünlü, bu uygulamanın yeni binalarda hemen başladığını, mevcut binaların ise 2 Mayıs 2017 tarihine kadar bu belgeye sahip olmak zorunda olduklarını kaydetti.- SEMPOZYUM VE KONGRE-Ünlü, bu yıl 9'uncusunu gerçekleştirecekleri 'Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu'nun 3-5 Mayıs tarihlerinde The Marmara Otel'de yapılacağını belirtti.

'Binalarda Enerji Kullanımı' başlığıyla düzenlenen sempozyumda, yurt içi ve yurt dışından uzmanların katılımıyla depremden yangına, ısı yalıtımından iklimlendirme çalışmalarına, enerji tasarrufundan atık enerjinin geri kazanımına ve hijyene kadar birçok konunun bilimsel ve teknik oturumlarda tartışılacağını ifade eden Ünlü, bunun hem Türkiye hem de sektör profesyonelleri için önemli bir kazanç sağlayacağını dile getirdi.

Ünlü, Avrupa Isıtma Soğutma Klima Dernekleri Federasyonunun 10. Dünya Kongresinin bu yıl 9-12 Mayıs tarihlerinde Antalya'da düzenleneceğini belirterek, kongreye 56 farklı ülkeden bilim adamının katılacağını ve 700'ün üzerinde bildiri sunulacağını bildirdi.

(NAR-DÜR-YIL) - İSTANBUL