'Isıtılıp Yenen Makarna' Daha Az Kilo Yapıyor - Haberler
Haberi Paylaş

'Isıtılıp Yenen Makarna' Daha Az Kilo Yapıyor

Haberler.Com - Haberler | Güncel
'Isıtılıp Yenen Makarna' Daha Az Kilo Yapıyor

Yapılan son araştırmalar pişirildikten sonra soğumaya bırakılan makarnanın, vücut tarafından lifli gıdalar gibi algılandığını ve kalorisinin daha düşük olduğunu gösterdi.

Normalde makarnadaki karbonhidrat vücuttaki enzimler tarafından moleküllere ayrılıp şeker haline getiriliyor. Bunun sonucunda da kandaki şeker seviyesi yükseliyor.

Şeker seviyesini tekrar normale indirmeye çalışan vücut da insülin salgılıyor ve tüm bu süreç vücudu yorup acıkma hissinin çok kısa sürede geri dönmesine yol açıyor.

DİRENÇLİ NİŞASTAYA DÖNÜŞÜYOR

Son araştırmalar ise piştikten sonra soğumaya bırakılan makarnanın molekül yapısının değiştiğini ve 'dirençli nişasta' olarak tanımlanan bir yapıya büründüğünü gösterdi.

'Dirençli nişasta' enzimler tarafından parçalanamıyor ve glükoza dönüşmüyor. Böyle olunca hem vücut daha az yoruluyor hem de kandaki şeker değerleri yükselmiyor.

VÜCUDUMUZ SOĞUTULMUŞ MAKARNAYI, LİFLİ GIDA OLARAK ALGILIYOR

Soğutulmuş makarnanın faydalarını keşfeden İngiltere'deki Surrey Üniversitesi'nden Denise Robertson "Eğer makarnayı pişirdikten sonra soğutup yerseniz vücudunuz bunu aynı lifli gıdalar gibi algılayacaktır. Daha az glükoz üreteceksiniz ve bağırsaklarınızdaki faydalı bakteriler de destek görecek" diyor.

Soğutulan makarnanın kalorisi de daha düşük.

MAKARNA TEKRAR ISITILINCA NE OLUYOR?

Peki makarnayı soğuk yemeyi tercih eder misiniz? Genelde alınan cevap 'Hayır'.

University College London'ın medyatik doktoru Chris van Tulleken, makarnanın soğuduktan sonra tekrar ısıtıldığında 'dirençli nişastanın' faydalı özelliklerini koruyup korumadığını merak etti.

Seçilen deneklere haftanın üç farklı gününde aç karnına makarna yedirildi.

Servis edilen makarnalar gelişigüzel biçimde sıcak, soğuk ya da yeniden ısıtılmıştı.

Denekler her öğünden sonra iki saat boyunca her 15 dakikada bir kan örneklerini verdiler. Çıkan sonuç ise şaşırtıcıydı: Tekrar ısıtılan makarnanın soğuk makarnadan bile daha sağlıklı hale geldiği görüldü.

ŞEKER ORANI YÜZDE 50 AZALIYOR

Yeniden ısıtılan makarnayı yiyenlerde kana karışan şeker oranı yüzde 50 azaldı. Doktor Chris van Tulleken, makarnanın yeniden ısıtılmasıyla birlikte 'daha da dirençli' bir nişasta türünün elde edildiğini söylüyor.

Kaynak: BBC

Haberler.Com - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500