IŞİD: Kobani'den Biraz Çekildik, Ama Obama'ya Söyleyin IŞİD Kalacak

IŞİD: Kobani'den Biraz Çekildik, Ama Obama'ya Söyleyin IŞİD Kalacak

02.02.2015 10:00 | Son Güncelleme: 02.02.2015 10:40

IŞİD, 16 Eylül'den beri kuşatma altında tuttuğu Suriye'nin kuzeyindeki Kobani kentinden çekildiğini doğruladı ancak, "Obama'ya söyleyin IŞİD kalacak" mesajını gönderdi.

Geçtiğimiz pazartesi günü Kobani'deki Kürt güçleri, "Kenti IŞİD militanlarından temizlediklerini" açıklamıştı. Önceki gün yayınlanan bir videoda ise IŞİD militanları, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırıları nedeniyle kentten geri çekilmek zorunda kaldıklarını söyleyerek, "Savaş uçakları bizi gece-gündüz bombalıyorlardı. Her şeyi yok ettiler" dedi.

"IŞİD KALACAK, OBAMA'YA SÖYLEYİN"

Amerikan haber ajansı AP, Kobani'yi ele geçirememenin IŞİD için ağır bir darbe olduğunu belirtti.

Video kaydında kuzey Afrika aksanıyla Arapça konuşan bir militan Kobani yerine Ayn el İslam adını kullanarak, "Bir süre önce bombardıman ve bazı kardeşlerimizin ölümünden ötürü Ayn el İslam'dan biraz çekildik. IŞİD kalacak. Bunu Obama'ya söyleyin" dedi.

Bir başka IŞİD militanı ise, "Savaş uçakları bina bırakmadı. Her şeyi yok ettiler. O yüzden geri çekilmek zorunda kaldık. Savaş uçakları gece-gündüz bombalıyordu. Her şeyi bombaladılar. Motosikletleri bile" dedi.

KERRY: ÇOK ÖNEMLİ

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de önceki gün Boston'da yaptığı açıklamada Kobani'nin kurtarılmasının çok önemli olduğunu söyledi. Kerry, IŞİD'in yenilgisini kabul etmek zorunda bırakıldığını kaydetti. Kerry, "Genel olarak harekâtta kat edecek çok yolumuz var. Fakat IŞİD başından beri Kobani'nin gerçek bir sembolik ve stratejik hedef olduğunu söylemişti. Bu yüzden onları oradan çıkarmak çok önemli" diye konuştu.

IŞİD: Kobani'den Biraz Çekildik, Ama Obama'ya Söyleyin IŞİD Kalacak

Kaynak: Haberler.Com

Haber Yorumları (205)
YİLMAZ: Siz ler kendinizi anlatin zavalli insanlar turkiye olmasa aciniza olecektiniz vataninizi birakip kactiniz siz hala neyi anlatiyorsunuz cahilce zzavallilar
HÜSEYİN CAN: Kürtler zulme boyun eğmeyeceklerini, birileri gibi ardına bakmadan kaçan bir millet olmadıklarını gösterdiler, inşallah Allah cc izniyle kürtler ve diğer mazlum halklar dini dili ne olursa olsun zülümden kurtulurlar ve özgür bir şekilde yaşarlar. . . İş it ve benzeri oluşmlar ise en fazla islama zarar verirken, hepmazlum halklara karşı katliamlar yapmaktadır. Abd abd diyip kin kusmadan önce dünyanın dört yerinden toplanmış bu cinayet şebekesini görmek gerekir. Bu süreçte kürtler doğru ve akılcı siyaset uygulamışlardır. ''Kobani düştü düşecek'' diyenlerin sevinçleri kursaklarında kalmış, zor zamanda saddam döneminde olduğu gibi , abd ile bu anlamda müttefikliğin kin kusan komşular içinde bir rahat nefes almayı sağladığını yine teyit etmişlerdir. Ayrıca türkiyenin baktığı kobanili sayısı 5-6 bindir. Bizzat orda çalışanlardan bilgi aldım. Yani kürde başka kürd kardeşi bakıyor. Zalimler için yaşasın cehennem. . .
ERTAN KOÇ: TÜRKLER DÜNYANIN EN MERHAMETLİ IRKLARINDAN BİRİDİR KOBANİDEN KAÇAN TÜRKLER KİMİN VATANINA SIĞINIP EKMEĞİNİ YEDİ. SİZ HER ZAMAN NANKÖR-DÜNÜZ NANKÖRLÜĞE DEVAM EDİYORSUNUZ TÜRKLER CESUR MİLLETTİR KİMSENİN DESTEĞİ NEDE İHTİYAÇ DUYMAZ BİRAZ OKUYUN. BİRAZ AKILLIYIZ O KADAR.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title