Isı Yalıtımının Önemi

Isı Yalıtımının Önemi

Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Başkanı Prof.Dr.Ahmet Sarı, "Dünya ülkelerinin bina yalıtımıyla enerji tasarrufu sağlama çabası içinde Türkiye'nin de yerini alabilmesi için ısı yalıtım sistemlerine gereken"...

Isı Yalıtımının Önemi

Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Sarı, "Dünya ülkelerinin bina yalıtımıyla enerji tasarrufu sağlama çabası içinde Türkiye'nin de yerini alabilmesi için ısı yalıtım sistemlerine gereken önemin verilmesi gerekmektedir" dedi.

Sarı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, günümüzde artan nüfus ve sanayileşmeden kaynaklanan enerji ihtiyacının ülkenin kısıtlı kaynaklarıyla karşılanamadığını, enerji üretimi ve tüketimi arasındaki farkın hızla büyüdüğünü söyledi.

Mevcut enerji kaynaklarından daha etkin biçimde yararlanılması gerektiğini belirten Sarı, "Enerji talebindeki hızlı artışın karşılanması için, yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen enerjinin verimli bir şekilde depolanması ve ihtiyacı karşılayacak en uygun dönüşümlerin geliştirilmesi yararlı olacaktır" diye konuştu.

Enerji tasarrufunun ülke ekonomisine de ciddi katkılar sağlayacağını vurgulayan Sarı, "Enerji depolama konusundaki çalışmalar, yalnızca bizim gibi enerji ihtiyacında dışa bağımlı ülkelerde değil çok sayıda gelişmiş ülkelerde de rağbet görmektedir" ifadelerini kullandı.

Faz değişimi yoluyla enerji depolayan maddelerin bina ve seralarda kullanıldığını aktaran Sarı, şunları kaydetti:

"Enerji tüketimimizin yüzde 35-40'ının binalarda tüketilmesi ve bu oranın yüzde 85'inin ısıtmada kullanılması, yapılarda bina yalıtımına gereken önemin verilmeyişinden kaynaklanmaktadır. Bu da ısı yalıtımının önemini daha da arttırmaktadır. Dünya ülkelerinin bina yalıtımı ile enerji tasarrufu sağlama çabası içinde Türkiye'nin de yerini alabilmesi için ısı yalıtım sistemlerine gereken önemin verilmesi gerekmektedir."

Sarı, Türkiye'de son yıllarda ısı yalıtımı konusuna önem verilmeye başlandığını sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Ahmet Sarı, "Kimya alanında, faz değişimi yoluyla enerji depolayabilen yeni ve üstün özelliklere sahip maddelerin üretimi ve değişik uygulamalarda kullanım potansiyellerinin belirlenmesi ve adsorpsiyon/biyosorpsiyon konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları" dolayısıyla TÜBİTAK'ın Teşvik Ödülü'ne layık görülmüştü. Sarı, ödülünü 27 Aralık 2012'de düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün elinden almıştı.

Muhabir: Ekber Türkoğlu

Yayıncı: Ahmet Ekici - TOKAT