İşçi Emeklisi Türk'ten Köyüne Vefa

İşçi Emeklisi Türk'ten Köyüne Vefa

Zonguldak'ın Dereköseler Köyü'nden 45 Yıl Önce Almanya'ya ya Gelen 67 Yaşındaki Ford Emeklisi Davut İnam, Yıllardır Köyüne Yardım Yapıyor.

İşçi Emeklisi Türk'ten Köyüne Vefa

Zonguldak'ın Dereköseler Köyü'nden 45 yıl önce Almanya'ya ya gelen 67 yaşındaki Ford emeklisi Davut İnam, yıllardır köyüne yardım yapıyor. İlk olarak Almanya'da götürdüğü trafik levhalarıyla köyünü adeta Almanya'ya çeviren 9 çocuk babası İnam, şimdi de inşa ettirdiği sağlık ocağına kendi imkanlarıyla aldığı tıbbi malzemeleri gönderiyor. Almanya'nın Köln kentinde oturan 67 yaşındaki Ford emeklisi Davut İnam, 30 yıldan beri yorulmadan Zonguldak'ın Çaycuma kazasının Dereköseler Köyü'ne yardım ediyor. 45 yıl önce Almanya'ya gelen Davut İnam önce köyünün elektrik işlerini hallederek, köy halkını aydınlığa kavuşturdu. Daha sonra Almanya'da hurdacılar ve bit pazarlarından satın aldığı trafik levhalarıyla 1700 kişinin yaşadığı köyün caddelerini süslemeye başlayan İnam, bir de sağlık evi inşa ettirdi. Köyüne götürdüğü levhalarla Türkiye'deki basının yanı sıra Alman gazetelerine de konu olan yardımsever gurbetçi, şimdi de sağlık evinin ihtiyacı olan tıbbi malzemeler topluyor. İnam güzel bir vefa örneği göstererek, 8 mahalleden oluşan köyünün insanlarına elinden geldiğince destek olmaya çalıyor.

MAHALLE TABELASIYLA BAŞLADI

Almanya'da 500'ü olmak üzere Türkiye'nin değişik illerine dağılan köy halkının toplam nüfusunun üç bin civarında olduğunu belirten Davut İnam, ?Yaz tatilinde köyümüze gelen yabancıların mahallede oturanları bulmakta zorlandıklarını görünce aklıma tabela hazırlatma fikri geldi. Demirciye gidip sipariş verdim. Daha sonra buradan her memlekete gidişimde aracımın içinde buradan topladığım eski trafik levhalarını köyün belirli noktalarına yerleştirdim. İlerleyen dönemde nakliyeci bir hemşerimle tanıştım. Şimdi topladığım trafik levhalarını, tıp malzemeleri, özürlüler için sandalye ve yürüme değneği gibi sağlık malzemelerini bütçem el verdiği sürece göndermeye çalışıyorum. Diğer köylerden de yardım isteyenler oluyor. Onlara da gücüm yettiğince destek olmaya çalıyorum? dedi.

HERKES DUYARLI OLMALI

Yaşadığı boyunca memleketine yardım etmek için uğraş vereceğini belirten İnan, şöyle konuştu: ?Yaşlanıyoruz ama benim gönlüm hala genç. Çalıştıkça kendimden gurur duyuyorum. Ancak aramızda bana ne diyenler çoğunlukta. Ben bu nöbeti atalarımdan devir aldım. Babam 9 yıl boyunca cepheden cepheye koşturmuş Kurtuluş Savaşı gazisidir. Ben onun gözyaşlarıyla büyüdüm. Bu ülke bana emanet. Bu emanete sağlım ve bütçem elverdiğince katkıda bulunacağım. Herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum.?

Kaynak: DHA