İşbirliği DSP'de Sıkıntı Yarattı

İşbirliği DSP'de Sıkıntı Yarattı

CHP ile DSP'nin Seçimlerde İşbirliği Yapma Kararı Almaları, DSP Tabanı ve Bazı Üst Düzey Parti Yöneticileri Arasında Sıkıntı Yarattı. CHP'nin DSP'ye 20 Milletvekili Kontenjanı Önermesi DSP'yi Karıştırdı. Konu, Parti Meclisi Üyeleri, ve Parti Yöneticilerini Böldü.

İşbirliği DSP'de Sıkıntı Yarattı

CHP, DSP seçim işbirliği konusunda gözler DSP'den yapılacak açıklamaya odaklandı. CHP lideri Baykal'ın DSP yöneticileri ile her konuda anlaştıklarını söylemesine rağmen, DSP yönetiminin, alınan kararları partililere kabul ettiremediği belirtildi. CHP'nin DSP'ye 20 milletvekili önermesi ise DSP'yi karıştırdı.

Kamuoyu, CHP ve DSP'nin seçimlerde işbirliği yapacağı yönündeki açıklamalara odaklanırken, DSP'ye sadece 20 milletvekili kontenjanı ayrıldığı iddiaları DSP'de huzursuzluk yarattı.

ANKA'nın edindiği bilgilere göre, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer başkanlığında bir araya gelen üst düzey parti yöneticileri ve Parti Meclisi üyeleri, CHP'nin önerisine tepki gösterdi.

Görüşmelerde, DSP Genel Başkan Yardımcısı Masum Türker'in, "DSP'nin onurlu bir işbirliği yapması aksi durumda, işbirliğinden yana olmadığını" belirttiği kaydedildi. Türker'in, işbirliği yapılacaksa 550 milletvekilinin yarısının DSP'ye ayrılması gerektiği yönündeki görüşü dile getirmesi tartışmalara neden oldu.

Gün boyunca hareketlilik yaşanan DSP Genel Merkezi'nde ise sık sık parti üyeleri, yöneticiler ve teşkilatlardan gelen yöneticiler nabız yokladı.

Öte yandan, DSP'de il örgütleri de toplantılar yaparak, konuyu masaya yatırdı. İl örgütlerinin CHP ile birlikte seçime girme konusunda endişelerini Genel Merkez yöneticilerine bildirdiği ifade edildi.

Bazı partililer ise, yöneticileri "DSP'yi CHP'nin kucağına itmekle" suçladığı gelen bilgiler arasında.

DSP'de bu gelişmeler yaşanırken, parti yönetiminin ittifak konusunda nasıl bir açıklama yapacağı ise merakla bekleniyor.

ÜLKE ÖNEMLİ AMA BAYKAL VAR

DSP içinde, özellikle CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a karşı bir güvensizliğin hakim olduğu ifade edildiği belirtilirken, DSP'nin uzun vadede kapatılacağı endişesinin örgütleri tedirgin ettiği kaydedildi.

Bu arada, DSP yönetiminin işbirliği konusunda parti yöneticileri ve tabanı ikna etmek için çalışmalarını sürdüreceği, bir iki gün içinde DSP'nin net bir açıklama yapacağı da belirtildi.(ANKA)

Kaynak: ANKA