İşadamları, Şanlıurfa ziyaretinde Bakan Ekren'e sorunlarını anlattı

Şanlıurfa Genç İşadamları Derneği (ŞUGİAD), Başbakan Yardımcısı ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Nazım Ekren'e Şanlıurfa'nın sorunlarının yer aldığı bir rapor sundu.

İşadamları, Şanlıurfa ziyaretinde Bakan Ekren'e sorunlarını anlattı

Şanlıurfa Genç İşadamları Derneği (ŞUGİAD), Başbakan Yardımcısı ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Nazım Ekren'e Şanlıurfa'nın sorunlarının yer aldığı bir rapor sundu.

ŞUGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ertekin, '' Bölgemizin ve Şanlıurfa'nın sorunlarının biran önce çözülmesini bekliyoruz.'' dedi.

GAP illerine yaptığı gezi çerçevesinde Şanlıurfa'ya gelen Başbakan Yardımcısı ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Nazım Ekren'in Atatürk Barajı'nda bürokratlar ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla düzenlediği toplantıya katılan Şanlıurfa Genç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ertekin ve Başkan Yardımcısı Mehmet Öksüzoğlu, dernek tarafından hazırlanan ''Şanlıurfa'nın Öncelikli Sorunları ve Çözüm Önerileri '' konulu dosyayı Bakan Nazım Ekren'e verdi.

Devlet Bakanı Nazım Erken ve bürokratlarının Şanlıurfa ve bölge illerine yaptıkları gezinin çok yerinde ve anlamlı olduğunun altını çizen ŞUGİAD Başkanı Mehmet Ertekin, sorunların çözümü konusunda büyük ümit beslediklerini söyledi.

Ertekin, ''Son yaşadığımız olaylarda göstermiştir ki, bu bölge insanının başta ekonomik olmak üzere tüm alanlarda sosyal şartlarının düzeltilmesi gerekmektedir. Ne zaman Doğu ile Batı arasındaki farklar kaldırılırsa, ülkemizde rahat nefes alacaktır. Hükümetin, bu bölge için pozitif ayrımcılık yapması, yaşanan sıkıntıların ortadan kalkmasını ve bölge insanının devletimizin gücünü arkasında hissetmesini sağlayacaktır. Hükümetin bu bölgeye yönelik düşündüğü pozitif uygulamalar hayata geçtiğinde sorunların da bittiği görülecektir. Bu çerçevede Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Nazım Ekren'in ve heyetinin bu ziyareti, bizleri ümitlendirmiştir. Sorunların bizzat yerinde tesbiti, sorunların ortadan kaldırılması adına atılmış büyük bir adımdır.'' dedi.

Bölge illerinin ve Şanlıurfa'nın en büyük sorununun terör değil, ekonomi olduğunu ve bunun için de dernek olarak dosya hazırladıklarını belirten ŞUGİAD Başkanı Ertekin, şunları söyledi: Yapılan araştırmalar da göstermektedir ki, bu bölge insanının en büyük problemi ekonomiktir. Ekonomi ne kadar güçlenirse, terör ve diğer sorunlarda bitecektir. Bu bölgeye yönelik pozitif ayrımcılık yapılmasını istiyoruz. Başta GAP'ın hızlandırılması olmak üzere büyük yatırımların yapılmasına imkan sağlayacak uygulamalar bekliyoruz. 5084 sayılı Teşvik Kanunu, bu bölgeye fayda sağlamamıştır. Bu bölgeye yönelik yatırımcıyı cezp edecek uzun vadeli imkanlar bekliyoruz. İstihdamın arttırılması, buna bağlıdır. Bölgesel ve sektörel teşvik sistemine geçilmesini istiyoruz. Bölgenin sanayi altyapılarının acilen tamamlanması, hazineden daha fazla pay aktarılması gerekiyor. Özellikle Şanlıurfa ve çevre İllerinin İnanç turizmi konusunda geliştirilmesi ve desteklenmesini istiyoruz. İlimiz sınırları içerisindeki Akçakale sınır kapısının biran önce açılması sağlanmalıdır. Eğitim ve sağlık alanında daha fazla çalışmalar yapılması ve bu alanlara daha fazla destekler verilmesi gerekiyor. Dernek olarak hazırladığımız raporda, bütün bunları ve diğer problemleri geniş bir şekilde yazdık. Ümit ediyorum ki, belirttiğimiz bu sorunların çözüme kavuşturulmasıyla İlimiz ve bölge insanımız, arzu ettiği rahatlığa kavuşacak ve ülkemiz de yaşadığı sıkıntılardan kurtulacaktır.''

Kaynak: CHA