İşadamı Kadir Has'ın Vefatı

İşadamı Kadir Has'ın Vefatı

Kalp Krizi Geçirerek Hayatını Kaybeden İşadamı Kadir Has'ın Ölümü, Memleketi Kayseri'de Büyük Üzüntüyle Karşılandı.

İşadamı Kadir Has'ın Vefatı

Kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden işadamı Kadir Has'ın ölümü, memleketi Kayseri'de büyük üzüntüyle karşılandı.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Büyükşehir Belediyesi'nde yaptığı açıklamada, Kayseri'nin ve Türkiye'nin çok önemli bir evladını yitirdiğini söyledi. Kadir Has'ın çok iyi bir işadamı ve hayırsever olduğunu belirten Özhaseki, Kadir Has isminin ölümsüzleştirileceğini kaydetti. Son derece üzgün olduğu gözlenen Başkan Özhaseki, "Kayserimizin ve ülkemizin başı sağ olsun. Ülkemiz çok kıymetli, çok değerli bir evladını yitirdi. Kadir Has, hayat dolu bir insan olduğu için, yaşlı olmasına rağmen, rahatsız olmasına rağmen ölümü hiç aklımıza gelmiyordu. Biz sürekli ileriye doğru programlar yapıyorduk. Birkaç gün önce de telefonla görüşmüştük. Aynı diriliği, aynı heyecanı, taşıyordu. Bu dünyaya gelmek elimizde olmadığı gibi, gitmek de elimizde olmuyor. Allah'ın taktiri. Allah rahmet eylesin. Gerçekten Kadir Has Bey'in arkasından bir şeyler söyleyebilmek çok zor. Türkiye'nin yetiştirdiği iyi bir işadamıydı. Kazandığı paraları toplum için harcayan, insanlık için harcayan, bir sorumluluk hissi içerisinde davranan, iyi bir hayırseverdi. 'Hayırseverlerin Babası' unvanını hak etmişti. Bunu sadece kendi yaptığı hayırlarla değil, etrafına örnek olmasıyla da göstermişti. Nisan ayının 5'inde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin onur ödülünü alacaktı. Bu ödüle layık görülmüştü. Kadir Bey çok duygulanmıştı. Son projemizde ise, TOKİ evlerinde yapılacak 4 okula sponsor olmak istemişti. Burada kurulacak Demokrasi Mahallesi'ne okullara özel isimler bulunmasını istemişti. Mayıs ayında temel atmak için Kayseri'ye gelecekti. Ömrü vefa etmedi. Yarım kalan hayır eserlerini, geride bıraktığı yakınları devam ettirecektir. Gerekirse bizde yarım kalan eserleri tamamlayabiliriz. O zaten yarım bırakılan eserlerin devam etmesi için vasiyet bırakmıştı" dedi.

İşadamı Kadir Has'ın örnek alınabilecek nadir insanlardan birisi olduğunu dile getiren Başkan Mehmet Özhaseki, hayırsever işadamını anlatırken duygusal anlar yaşadı. Özhaseki, "Kadir Bey örnek alınabilecek bir insandı. Benim büyüğüm diyebileceğim bir insandı. Ara ara gidip sohbet etmekten haz aldığım, amca diye hitap ettiğim, sözünü dinlediğim, tecrübesinden istifade ettiğim büyük bir insandı. Örnek alınabilecek insan sayısı doğrusu çok az. Bana göre o insanlardan birisiydi. Coşkulu insandı, o yaşında hayata bağlıydı, hala heyecanlıydı ama hayır işleri dendiği zamanda ayrı bir coşku taşıyordu.

Yaklaşık 30 adet okul yaptırmayı düşünüyordu. Bunların yarısını Kayseri'ye yaptıracaktı. Kayseri bir yana, dünya bir yana derdi. Bizleri gururlandırırdı" diye konuştu.

Kadir Has'ın memleketi olan Kayseri'ye vefa borcunu ödediğini ifade eden Mehmet Özhaseki, Kayseri'nin de hayırsever işadamının ismini ölümsüzleştireceğini vurguladı. Özhaseki, "Kadir Has Kayseri için önemli bir isim, sembol bir isim. O, Kayseri'ye karşı borcunu hayır eserleri yaptırarak ödemeye çalışıyordu. Onun söylediği bir söz kitaplara başlık olacak nitelikteydi. 'Ben bu topraklarla ödeşmeye geldim' demişti. Çok önemli bir sözdü. O borcunu ödedi bu topraklara karşı. Bizim de bir vefa duygusu ile, ona duyduğumuz saygı ile adını yaşatmamız lazım. Öncelikle yarım bıraktığımız eserleri tamamlamamız lazım. İsmini ölümsüzleştirmemiz lazım" şeklinde konuştu.

(SEK-OK-OK-Y)