İş Ziyaretlerinin İlk Meyvesi Fabrika, 70 İşsizi İş Sahibi Yaptı

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (Tuskon) Öncülüğündeki İş Ziyaretleri İlk Meyvesini Verdi. Diyarbakır'da İlk Etapta 70 Kişiyi İstihdam Edecek Terlik Fabrikası Açıldı.

İş Ziyaretlerinin İlk Meyvesi Fabrika, 70 İşsizi İş Sahibi Yaptı

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) öncülüğündeki iş ziyaretleri ilk meyvesini verdi. Diyarbakır'da ilk etapta 70 kişiyi istihdam edecek terlik fabrikası açıldı.

Urfayolu 10. kilometre üzerindeki di-ter Terlik Fabrikası'nın açılışına Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Ticaret Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır Girişimci İşadamları Derneği (DİGİAD) Başkanı Aziz Nart, Türkiye'nin batısından gelen 100 yakın işadamları ve Diyarbakırlı işadamlarının katılımlarıyla açıldı.

Bir bayram havasında geçen di-ter'in açılışında konuşan Vali Mutlu, Diyarbakır'da en mutlu günün üretim tesislerinin açıldığı günler olduğunu söyledi.

Bu açılışın "iş, aş bekleyen insanların duası dileği" olduğunu dile getiren Mutlu, Tuğrul kardeşlerin "İstanbul'un dışında yatırım yapıldığını ve kazanç sağlandığını" herkese gösterildiğini dile getirdi.

Diyarbakır Sanayi Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kaya da di-ter'in bir başarı örneği olacağına inandığını belirtti. Bu fabrikanın Diyarbakır'a gelecek yatırımı harekete geçireceğini ifade eden Kaya, bugün önemli bir açılışı yaptıklarını kaydetti.

Di-ter terlik fabrikası sahibi Necdet Tuğrul, TOSKUN'la çıkılan gezi sonrasında Diyarbakır'a ilk yatırım kararı alan ve yatırımlarını hayata geçiren firma olduklarını hatırlatıyor.

İstanbul'da 12 yıldır terlik ve ayakkabı sektöründe iş yaptıklarını belirten Tuğrul, yatırımlarının istihdam amaçlı olduğunu söylüyor.

"Gerekirse 1-2 yıl kazanmamaya da razıyız" diyen işadamı Tuğrul, Diyarbakır'a para kazanmaya değil, istihdam yapmaya geldiklerini belirterek şunları söylüyor: "Ben Doğu'nun kalkınması önce kazanmamayı göze alıyorum. Diyarbakır'ın köy değil, yatırım yapılabilecek cazibesi olan bir metropol olduğunu göstermek istiyoruz. 13 yılda edindiğimiz tecrübe ve birikimimizi memleketimize sermaye yapmak istiyoruz. Yatırımımızı da büyütmeyi hedefliyoruz."

İstanbul, İzmir ve Bursa gibi yatırımın üssü olan merkezlerde artık iş yapmanın zorluğuna da değinen Tuğrul, Diyarbakır ve bölgenin yakın bir gelecek yatırım için cazip bir merkez olacağı görüşünde.

Bölgenin zaman içerisinde 'yatırım isteyen' konumdan çıkıp, 'yatırım yapılmak istenen' konuma geleceğinin altını çizen cesur girişimci Necdet Tuğrul, "Şu anda işadamları nasıl ucuz olduğu için Çin ve Hindistan'a yatırım yapmak istiyorlarsa bölgede o konuma gelecek. Biz öncüyüz ama arkamızdan yatırım geleceğine inanıyorum." dedi.

Konuşmaların ardında aralarında Vali Mutlu'nun bulunduğu bir grubu 'hayırlı olsun' dilekleri di-ter'in açılışını yaptı.

Fabrikayı gezen Vali Mutlu, di-ter'in sahibi Necdet Tuğrul'dan fabrika hakkında bilgi ve işe yeni yerleşen işçilerle sohbet etti.

Kaynak: CHA