İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Gelecek Vadediyor

İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Gelecek Vadediyor

Yeni Yüzyıl Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölüm Başkanı Prof.Dr.Hilmi Sabuncu, "Günümüzde sanayimizin ihtiyaçlarına bakıldığında, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı geleceğin en popüler mesleklerinden biri olacaktır" dedi.

İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Gelecek Vadediyor

Yeni Yüzyıl Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hilmi Sabuncu, "Günümüzde sanayimizin ihtiyaçlarına bakıldığında, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı geleceğin en popüler mesleklerinden biri olacaktır" dedi.

Türkiye'deki 22 milyon çalışanı yakından ilgilendiren İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 30 Haziran 2012'de Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. İş ile sağlığı bir araya getiren lisans programı İş Sağlığı ve Güvenliği bölümünden mezun olacak kişiler, "İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı" unvanına sahip oluyor. İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanlarının görev tanımı, "çalışanların iş ve sağlık kapasitelerini yükseltmek, çalışma ortamından doğabilecek tüm zararların nedenlerini saptayarak yok etmek ve işi çalışana, çalışanı işe uydurmak" olarak özetlenirken, konuyla ilgili bilgi veren Yeni Yüzyıl Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hilmi Sabuncu, "Günümüzde sanayimizin ihtiyaçlarına bakıldığında İş Sağlığı ve Güvenliği lisansı en çok tercih edilen ve geleceğin en popüler mesleklerinden biri olacaktır. Ülkemizde bu program, lisans düzeyinde bir ilk olacaktır. Yurt dışı örnekleri lisans ve lisansüstü çalışmaları olarak oldukça fazla ve çeşitlidir. Ülkemizin, gelişmiş ülkelere göre sigorta sistemleri, yasaları, ilgili bakanlıkları farklı olduğu için bu eğitim kendi koşullarımızı da göz önünde bulundurarak uluslararası standartları baz alan bir yapıda organize edilmiştir"dedi. Sabuncu, Yeni Yüzyıl Üniversitesi'nde bu sene başlayan İş Sağlığı ve Güvenliği Lisans Bölümü'nden mezun olanların da bu çerçevede iş bulma kaygısı yaşamayacaklarını söyledi.

"İSTİHDAMDA YENİ BİR AKIL"

Sabuncu, bölüm öğrencilerini mezuniyetten sonra geniş bir çalışma alanının beklediğini belirterek, "Bir öngörü yaparsak 2008 istatistiklerine göre ülkemiz için 12 bin civarında İş Sağlığı ve Güvenliği lisansiyerinin yetiştirilmesi gerekmektedir. İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Lisans Programı mezunu olan öğrenciler; iş sağlığı ve güvenliği alanında gerekli bilgi ve becerilerle donatılmış olarak, stratejik yaklaşımlarla çalışanın sağlığının korunması ve geliştirilmesi çalışmalarında aktif olarak görev alacak, çalışanın sağlıklı ve güvenli olarak iş yapmasında rol ve çaba sahibi olacaktır" ifadelerini kullandı.

MEZUNLARIN ÇALIŞMA ALANLARI

Prof. Dr. Hilmi Sabuncu, "Bu alanda uzmanlaşanlar; çalışanların sağlığı ve güvenliğinin söz konusu olduğu tüm işletmelerde, fabrikalarda, diğer üretim alanlarında, kamu kurum ve kuruluşlarında, belediyelerde, askeri yönetim tesislerinde, banka, otellerde, diğer turizm işletmelerinde, kısacası insan ve istihdamın söz konusu olduğu tüm işletmelerde görev yapabilme şansına sahiptirler. Buna ek olarak, Tıp Fakültesi öğrencileri İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü'nden yan dal eğitimi alarak mezun olduklarında, otomatik olarak iş yeri hekimi olma hakkını elde edeceklerdir. Mühendislik fakültesinde okuyanlar, yine yan dal yapıp iş güvenliği konusunda diploma alarak endüstrimizde diğer mezunlara nazaran bir adım önde olacak, önemli bir avantaja sahip olacaklardır. Keza, beslenme, psikoloji, fizyoterapi gibi meslek sahipleri de yine aynı şekilde kendilerine avantaj sağlayacaklardır" şeklinde konuştu. - İSTANBUL