Haberler » Ekonomi » Haber

İş-kur Geçen Yıl Balıkesir'de 4 Bin 448 Kişiye, 8 Milyon 608 Bin Lira İşsizlik Maaşı Ödedi

03.02.2010- Türkiye İş Kurumu (İş-kur) Balıkesir İl Müdürü Faruk Arpacı, İşsizliğin Dünyada ve Türkiye'de En Önemli Problem Olduğunu Belirterek, 2009 Yılında İlde 4 Bin 448 Kişiye, Toplam 8 Milyon 608 Bin Lira İşsizlik Maaşı Ödendiğini Söyledi.

İş-kur Geçen Yıl Balıkesir'de 4 Bin 448 Kişiye, 8 Milyon 608 Bin Lira İşsizlik Maaşı Ödedi

03.02.2010- Türkiye İş Kurumu (İş-Kur) Balıkesir İl Müdürü Faruk Arpacı, işsizliğin dünyada ve Türkiye'de en önemli problem olduğunu belirterek, 2009 yılında ilde 4 bin 448 kişiye, toplam 8 milyon 608 bin lira işsizlik maaşı ödendiğini söyledi.

Balıkesir Genç Sanayici ve İşadamları Derneği (GESİAD) tarafından düzenlenen seminere katılan İş-Kur İl Müdürü Arpacı, çalışmaları hakkında bilgi verdi. GEİSAD Başkanı Mehmet Akif Ovacık, açılışta yaptığı konuşmada derneğin üç yılını doldurduğunu belirterek, kısa zamanda önemli çalışmalara imza attıklarını söyledi. Çalışmalarla daha iyi noktalara gelineceğine inandığını ifade eden Ovacık, "Derneğimiz Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu (ESİDEF) üyesi. ESİDEF gibi yedi federasyonun bir araya gelmesiyle Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON)'nu oluşturmuş bulunuyoruz. Bu çatı altında şu ana kadar dokuz dış ticaret köprüsüyle ülkemize 7 milyar dolarlık katkı sağladık. İşin maddi boyutunun yanında bu rakamlar ufkumuzu da açtı." dedi.

Faruk Arpacı ise İş-Kur'un önceki yıllarda en önemli görevlerinin işverene işçi, işsizlere iş bulmak olduğunu belirterek, "Daha sonraki aşamada ise aktif istihdam konusuna yoğunluk verdi. Görevleri biraz daha genişletildi. Şu anda 45 milyar lira civarında kaynağımız var. Bunu, hizmet verdiğimiz alanlara aktarıyoruz." şeklinde konuştu. Balıkesir'deki faaliyetlerinden de bahseden Arpacı, işadamlarına birlikte çalışma çağrısında bulundu. 2009 yılında il genelinde 25 kişinin iş için müracaat ettiğine dikkat çeken Arpacı, bunlardan büyük çoğunluğunun eğitim durumunun ilköğretim ve lise olduğunu kaydetti. İş arayanların yaş ortalasının 25 ile 30 arasında değiştiğinin altını çizen Faruk Arpacı, şunları kaydetti: "Biz bunların 23 binini, hakiki işsiz olarak kabul ediyoruz. 2 bin kişi ise tercihli iş isteyenlerden oluşuyor. Bunlardan 18 bin 220 kişi erkek, 6 bin 931'i bayan. Bin 399 engelli de iş arıyor. Vasıfsız vatandaşlarımızı yetiştirip nitelikli hale getirmemiz gerekiyor. Bunun için devletimiz gerekli imkanları sağlıyor. İlimizde 2008 yılında müracaat eden 3 bin 540 kişiye, toplam 4 milyon 774 lira işsizlik maaşı ödendi. 2009'da bu rakam ikiye katlandı."

Seminerin ardından GESİAD Başkanı Ovacık ve Yönetim Kurulu üyeleri, yeni katılan işadamlarına plaket verdi. (CİHAN)