HABER: 50'den az çalışanı olan tüm iş yerlerinde İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi bulundurmak artık zorunlu hale geldi

50'den az çalışanı olan tüm iş yerlerinde İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi bulundurmak artık zorunlu hale geldi

6 Temmuz 2020 22:27
50'den az çalışanı olan tüm iş yerlerinde İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi bulundurmak artık zorunlu hale geldi

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda yapılan son düzenlemeye göre artık 50'den az çalışanı olan tüm işyerlerinde de iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmek zorunlu hale geldi. Yükümlülüklere uymayan işyerleri ise para cezalarıyla karşı karşıya kalacak.

Haber Yorumları (55)
MUSTAFA: mmillet iş yerinde sekreter bire çalıştıramıyacak
LKJ: seçimleri bekliyoruz 4 gözle berbat bir karar
MUSTAFA CANATAN: Özellikle 10 danaz çalışanı olanlar sağlık müdürlükleri bünyesindeki yetkilendirilmiş iş sagligi ve güvenliği birimlerinden aylik kisibasi 16 TL gibi bir ücretle bu hizmeti alabiliyorlar. Özellikle az tehlikleli işyerleri buralardan faydalanabilir. Tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri ise fatura karşılığı SGK dan isguvenligi mali desteği alabilirler. Bu 10 dan az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri için geçerlidir. Saygılarımla.
NECATİ İNCU: Birtek yapmadiginiz bu kaldı bunuda yapın kimse işçi caliştirmasin.ondan sonrada gelin esnaftan oy isteyin, "kolaylaştırınız zorlaştırmayınız,müjdeleyiniz nefret ettirmeyiniz".
HASAN: Bu kanunun yürürlüğe girdigi gün yanimda çalışan 1 işçiyi de işten çıkardım artık onun maaşınıda devlet verir
LÜTFEN, UYGULAMA ERTELENSİN YADA KALDIRILSIN: Küçük esnafa tam bir zulüm. . Yeni ödemeler eklendi. . Kayıtsız sigortasız işçi çalıştırmaya zorlanıyor esnaf. .
UĞUR: Hayırdır doktor, niye osgblerden hizmet alınabileceğini söylüyorsun da, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi istihdam etme veya onlarla anlaşıp aylık hizmet de alabileceğini yazmıyorsun.
ERSİN GÖKSEL: İşçi sağlığı ve güvenliği açısından iyi gelişme olmuş.ortak isguvenligi ve sağlık uzmanları kullanılabilir.
NE GÜNLERE KALDIK: Ölüyü diriyi bitirdiler gözlerini buna diktiler. 1 kişinin maaşını ödemekte zorlanan vatandaşa 2 masraf kalemi daha.
T. BEYAZTAŞ: Bu saray düşkünleri vatandaşları kendileri gibi sarayda yaşadıklarını düşünüyorlar. Vatandaş iş yerini açarken günün masrafını kurtarmanın peşinde geçinemiyor. Tüm işyerlernini Kolin Limax zannediyorlar.
KENAN KOMUTAN: Önce işçilerin akıl sağlığını kontrol ettirmek lazım. biz isg uzmanı fabrika müdürü patron beraber 4 elden almadığımız önlem vermediğimiz ceza kalmadı. işçi biz türküz bize bir şey olmaz kafasında. adamı çıldırtıyorlar.
OGUZ: anlamak mumkun degil millet ac ac ac bu da ne ya
BEYZA ZEYREK: Millet aç yazan akıl canindsn sağlığından daha önemli neyin var gerekli tedbir alınmayınca sen geberip gideceksin
VATANDAŞ: bende şunu diyem ssk işçiye hasta oldumu rapor parsı veriyor işveren hasta oldumu raporr parası alabiliyormu esnaf bağkuru neden çok prim isteniyor esnaf her yerden darbe alıyor belediye odalar vergi dairesi esnaf olmak zor iş eniyisi işçi olmak
VATANDAŞ: Millet sıkıntıdan ne yapacağını şaşırıyor siz daha da sıkıntı veriyorsunuz. İş ortamı yaratın bırakın artık boş işlerle uğraşmayı
VATANDAŞ: Sizde bu cahillik olduğu sürece bizden bir halt olmaz
POLAT: iş güvenliği önem ar eden bir konu gec bile kalındı kanın 8 yıldır etteleniyordu
RESUL: Yeni rant kapısı
VATANDAŞ: Bu nasıl sistem ya böyle bişey olamaz. o zaman 50 çalışanı olan işten çıkartsın bi kaç kişiyi uzman tutmaktansa kendisi bakanlığın açmış olduğu sınavdan geçer muaf tutulur uzman tutmak.. bişey yapıyosun tam yapın. herkese zorunlu olacak yada olmıcak bakanlığın açtığı uzaktan eğitim stratejisi ne kadar verimli olabilir ki?
EFE: 1 tane çalışanın var. Bu günden itibaren derhal işine son veriyorum. Ben kendi işimi kendim görürüm
VATANSEVER: ÜLKEMİZDE MİLYONLARCA KÜÇÜK İŞLETME VAR GÜÇ BELA GEÇİNEBİLEN BAŞKAİŞİ OLMADIĞI İÇİN PARA KAZANAMASA BİLE İTE KAKA GİDEN NASIL HEPSİNE DOKTOR DAN BAHSEDİLEBİLİR HANGİSİNE HEKİM YETİŞTİRİCEN ÇOK ANLAMSIZ VE YANLIŞ KARAR
VATANDAŞ: Geçim sıkıntısını hekime sorma,
VATANDAŞ: Çalışan sayısına göre hekimin çalışma saati çıkıyor ortaya alıp tam zamanlı hekim çalıştırmıyorsunuz. Dolayısıyla zannedilenin aksine ciddi maddi yük doğurmuyor. Ayrıca bir hekimin çalışma ücreti saatlik 17 lira normal mesai. 21 lira nöbet mesaisi. Devlette çalışan hekimin aldığı maaş bu kadar. Özelde gördüğünüz ücretli hekimlerle devlet hekimlerini bir tutmayın. Onlar da memur nihayetinde ve ücreti de yukarıdaki gibi sıradan.
DÜŞÜNÜR: Bir yorum da ben yapayım. işgüvenliğine karşı değilim ama uygulamaya karşıyım. iş güvenliğinin bir faydası var diye dülünüyorum o da istihdam. başka bir faydası yok bu sistemde. bunun yerine devlet denetimlerini yapsa maliyegibi daha verimli olur diye düşünüyorum. işgüvenliğinin bir anlamı yok parayı ben veriyorum iş veren olarak benim aleyhime bir şey olur mu zaten benim iş yerimde geliyorlar form doldurtuyorlar iğne tahlil.büro işinde kasktan kemerden çizmeden bahsediyprlar bu ne kafa limonsa pes dedirtiyorlar bu haliyle saçma diye düşünüyorum saygılar
VATANDAŞ: Ülkenin gayri safi milli hasılatının yüzde 4 ü sadece bu işyerinde oluşan kazaların sonucundaki maliyetlere gidiyor. Büyük tablodan baktığınızda aslında kaza olduğu zaman işveren de ciddi tazminatları ödemek durumunda kalıyor üstüne bir de işyerindeki zararı cabası. Sgk da masrafa giriyor yine zarar. Halbüki bütün işletmeler a dan z ye binlerce lira tazminat vermek yerine ayda 3 5 saatlik hekim ve uzman bulundursa ve önlemleri 300 400 liraya alsa. Hem aslında kendi kazanacak. Hem işçilerini risk altında tutmayacak. Kaza olduktan sonra ne masraflarını karşılarken işin içinden çıkabilirsin ne de o kaybedilen canları geri getirebilirsin ne de o insanların yaşadığı kazaların korkusunu akıllarından silebilirsin. Aslında her şey çok basit sadece at gözlüğüyle bakmamak gerekiyor.
ÇEVLİKLİ: luzumsuz ceza işveren zaten gerekli prodesürleri yapıyor birde bu nerden aklınıza geldi
VATANDAŞ: O yüzden mi sakaryada 4 ölü 97 yaralı. İşveren işini iyi yapıyor
EMRE: İnsan canı mı önemli ekmek parasımı , siz zaten hep para için sesinizi çıkarın
C_UZMAN: Biz boşuna mı okuyup kazanıp uzman olduk. 16 saat yetiyordu bu belge için, niye biz uzmanlar yıllarca okul ve kurs için para ödedik. İşçi ölümlerinde patronlar dışarıda gezerken, uzmanlar neden hala içeride. Aklımda yine deli sorular...???
VATANDAŞ: kes cezayı aferin sana
BEDİRHAN: battik desene is ac elindekini avcundakini dök.... dön cımbızla topla senelerce bekle bir de istihtam yaratmaya caliş borçlarda silinecekmi
BÜLENT: Kamu kurumunda Baska Bi görevde calısan birisi Bi berber yada hukuk bürosunda İsg uzmanlığı yapabimirmi
İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI: Yapamaz
ÖZKAN: Tabi canım neden olmasın İSG uzmanları üç kuruşa çalışsın devlet memuru da çift maaş alsın
KAMU İSG: Kamu personeli üst amirinin izniyle(valilik oluru) farklı kamu kurumlarına aylık 80 saati aşmamak şartıyla görevlendirilebilir. özel sektörde çalışabileceğine dair ibare mevzuatta yok. çalışamayacağına dairde yok fakat 657 DMK çalışamaz dediği için sadece kamu kurumlarında çalışabilirsiniz
MENDERES: Saçma birdaha ertelensin enaz 1 YIL corona pandemisi var işyerleri toparlanmalı en azından yıl sonuna kadar veya 1 YIL ertelenmeli
FATMA YILDIRIM: Zaten kaç yıldır iş güvenliği uzmanı bulundurulmadığı için bunca kazalar oluyor. Ayrıca sektöre iş güvenlik uzmanı bulundurulmadığı için, yani bölümü mezunu iş güvenliği uzmanı yaptırıldığı ve bu uzmanda inşaatta iş güvenliği yaptırıldığı için, yani fizikçi inşaattan anlamayacağı için, kazalar olmaktadır. Az tehlikeli yerlerde, iş güvenliği uzmanı, iş yerinde 1 kişi Çalışıyorsa ayda 15 lira alacak. Paramı bu, ayda 15 lira vermemek içinmi bunca konuşmanız. İnsan sağlığı önemsizmi.
OGUZ: fatma : ayda 15 tl diyorsun milyonlarca kucuk esnaf var buyuk para buyuk kaynak iştah kabartır
.......: Nasıl olacak bu peki.? İnsanlar yani müşteriler mekanlara girmeye cesaret edemezken, iş yerleri siftah açamazken, kira paranı ve elindeki personelin bile dahi maaşını ödeyemezken nasıl olacak bu ? Bütün bunlar bir esnaf açısından düşünülüp hesaplandı mı acaba.? Ayrıca böyle bir iş sağlı ve güvenliğinin yükümü iş verene değil, devlete düşmelidir..
MEHMET: Elbette hesaplandı ve yasa koyucu dedi ki; gel bana müracat et gerekli eğitimleri al ve kendi işyerene kendin bak. Böylece kimseye para ödemezsin. Ancak biz yaygara kkparmaya bayılıyoruz.
İLLA MUHALEFET: İSG uzmanı olmayan herkes burada boş konuşmuş. işin teknik boyutunu ve tehlike boyutunu bilmeden aylık 30 lira için rant ve para hesabı yapıyorsunuz. devlet bunu işverene yüklediği halde ne işveren nede çalışan kurallara talimatlara vs uymuyor. devlet vicdanlı yine. bana kalsa uyarıldığı halde önlem almayan işverene ve işciye müebbet veririm. para cezası ile uğraşmam. 50 defa uyarıyorsun tehlikeli size zarar gelmesin vs diye adam birşey olmaz diyor. sonra başına birşey geldiğinde geber diyecksn
İŞCİ: İyi oldu bu butür isverenler hep iscinin hakkını yiyor burdan kacamazlar eb azından
AZİZ: Yav siz insanların para bastığınımı düşünüyosun hhastamısınız arkadaş
OSGB: Doğru bir uygulama tebrikler
TRET: 3 aylık 100 TL veriyorsunuz. Biz bir şirketle anlaştık.
HF: düşün işte bu hizmetin ciddiyetini
NEZİR ÖZKAN: Aha şimdi dükkanı kapattık
MUHAMMET: Şu yorumlara bak şaka gibi orda havai fişek fabrikası patlıyor milletin anası ağlıyor burda kalkmışlar iş güvenliği nedir yok gereksizdir bilmem ne hadi işinize
VATANDAŞ: Bizim millet ancak beton yapıp, onu satıp köşeyi dönmeden anlar. Ayrıca birbirlerini dolandırıp ben ülkemi çok severim der. Ama hep birlikte refah düzeyini arttıracak bir şey yapalım dedinmi, devletin halini ortaya atar.
ŞAH: ya işimis gcümüs var sisinle mi uğraşacas habire. vallahi işten nefret eder hale geldim saten iş yok.
MR: Saçma uygulamalardan biri daha. Birilerine is yeri acma cabasi degil de nedir?
HAKAN E: Tamamen battık desene
BAKAN: Millet yiyecek ekmek bulamıyor siz iş sağlığı diyorsunuz pes vallahi
GÜLCAN: İş güvenliği uzmanları zaten boşuna okuyup yiycek ekmek bulamıyor
FATMA YILDIRIM: Niye belediyeler erzak dağıttı, 1000 lira yardım dağıttılar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: 50'den az çalışanı olan tüm iş yerlerinde İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi bulundurmak artık zor
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27.9.2020 10:48:28. #1.15#
title