İş Dünyası Rusya Konusunda Temkinli - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

İş Dünyası Rusya Konusunda Temkinli

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Ekonomi
İş Dünyası Rusya Konusunda Temkinli

Çanakkale’de düzenlenen 19. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi, ‘Türkiye ekonomisi; Orta vadeli görünüm, riskler ve fırsatlar’ konulu panelle tamamlandı.

Çanakkale'de düzenlenen 19. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi, ' Türkiye ekonomisi; Orta vadeli görünüm, riskler ve fırsatlar' konulu panelle tamamlandı. Panelde konuşan TUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes ve TURKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, Rusya ile yaşanan gerilimin bir an önce çözülmesini beklediklerini ifade ettiler.

Çanakkale'de düzenlenen İş Dünyası Zirvesi, TUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes ve TURKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu ve Dardanel Önentaş Gıda Sanayi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen'in konuşmacı olarak katıldığı 'Türkiye ekonomisi; Orta vadeli görünüm, riskler ve fırsatlar' konulu panelle tamamlandı. Panelde konuşmacılar ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Ardından soru cevap bölümüne geçildi.

'TUSİAD ve TURKONFED olarak Rusya'da buluna iş örgütleriyle yapılacak bir eylem planları var mı?' şeklindeki soruyu yanıtlayan TURKONFED yönetim kurulu başkanı Tarkan Kadooğlu, "Rusya ile 7 Milyar doları aşan bir ticaret hacmimiz var. Ne yazık ki hiç birimizin tasvip etmediği bir kaza diyelim uçak düşürme olayı oldu. Aslında bu iş içerisinde en çok zararı gören biz iş insanları olacağız. Bütün üyelerimizden bu konuda telefonlar alıyoruz, sıkıntıları dile getiriyorlar. Bununla ilgili dün yapılan yönetim kurulunda da konuşuldu. Bu konunun, bizim dış ticaret komisyonumuz var, şu anda bir çalışma yapacaklar. Ama olay çok sıcak. Çok yeni, Ne olacağını bilmeden şimdi kalkıp muhaliflerle oturup işte şunu söylememiz çok doğru olmayabilir. İnşallah önümüzdeki hafta içerisinde, ben ümit ediyorum ki, sağduyuyla bu iş çözülecek. Tabi şimdi siz de takdir edersiniz, iki ülkede bir uçak düşürme olayı olunca, oranın siyasetçileri de vatandaşları için sert çıkışlar yapmak zorundalar. Ben öyle görüyorum. Öyle ümit ediyorum en azından. İnşallah ümidimiz de doğru çıkar. Önümüzdeki günlerde eğer bir toparlanma olmayacaksa, bununla ilgili ne sıkıntılar varsa 'bunları nasıl bir projeyle suspanse edebiliriz?' gibi bir düşüncemiz var. En azından böyle bir rapor hazırlamak gibi. Ama burada önümüzdeki haftayı gördükten sonra buna tam start verebiliriz" dedi.

TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symen ise, aynı soruya, "Sorunu diplomasinin çözmesini istiyoruz" şeklinde yanıt verdi. - ÇANAKKALE

İş Dünyası Rusya Konusunda Temkinli

İhlas Haber Ajansı - Ekonomi Haberleri
500
title