İş Dünyası 2016'dan Umutlu' - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

İş Dünyası 2016'dan Umutlu"

AA - Haberler | Ekonomi
İş Dünyası 2016'dan Umutlu

Sakarya, Kocaeli ve Karabük'teki ticaret ve sanayi odalarının başkanları, 64. Hükümet Eylem Planı'nın da etkisiyle 2015 yılını iyi kapattıklarını ve 2016 için umutlandıklarını bildirdi.

Sakarya, Kocaeli ve Karabük'teki ticaret ve sanayi odalarının başkanları, 64. Hükümet Eylem Planı'nın da etkisiyle 2015 yılını iyi kapattıklarını ve 2016 için umutlandıklarını bildirdi.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2015 yılında gerçekleşen üzücü olaylar ve atlatılan iki seçim sonucunda büyüme temposunda ve ihracatta olumsuz gelişmelerin yaşandığını söyledi.

Sanayi üretimi ve 3. çeyrek büyüme rakamlarının olumlu olmasının iş dünyasının moralini yükselttiğini vurgulayan Kösemusul, "Sanayi üretiminde son açıklanan yüzde 4,6'lık artış ve TÜİK'in açıkladığı yüzde 4'lük sonuç, olumlu bir sonuçtur. 64. Hükümet Eylem Planı ve gerçekleştirilecek reformların hızla hayata geçmesini ve yüksek büyüme temposuna yeniden kavuşmayı, ekonomik istikrarın uzun vadede devamını arzu ediyor ve bekliyoruz" diye konuştu.

Kösemusul, SATSO'nun 2015 yılında büyümesini sürdürdüğünü ve kaliteli eğitim ile nitelikli istihdam çalışmalarına ağırlık verdiklerini belirterek, üye sayısı ve açılan şirket sayılarında önemli artışlar olduğunu, sanayi çalışmalarının planladıkları gibi sürdüğünü, orta vadede OSB'lerde çalışan sayısının 90 bine yükseleceğini kaydetti.

İş dünyasının 2016 yılından umutlu olduğunu vurgulayan Kösemusul, seçimsiz 4 yılın gayretle çalışmanın zamanı olduğuna dikkati çekti.

Sanayi, tarım ve turizm çalışmalarında Sakarya'nın ihracatta ilk 5 il arasında yer alacağını işaret eden Kösemusul, "Otomotiv İhtisas Endüstri Bölgesi, gerçekleştirdiğimiz çalışmalar neticesinde şehrimizde Bakanlar Kurulu Kararı ve Sayın Cumhurbaşkanımızın onayıyla ilan edildi. Milli Tank Altay'ı üreten, Milli Treni üretmeye hazırlanan Sakarya fark oluşturan potansiyeli ve 100 yıllık otomotiv tecrübesiyle yerli otomobil üretimine de inşallah ev sahipliği yapacaktır" şeklinde konuştu.

"Ekonominin 2016 performansı, 2015'ten iyi olacak"

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Başkanı Murat Özdağ, 2015'in Türkiye'de seçim, dünyada da Fed'in faiz artırımı beklentisiyle başladığını belirterek, icraatların 2015'in sonunda gerçekleşmeye başladığını söyledi.

Bu yıl ülkenin 2 seçim geçirdiğini ve çeşitli olaylar yaşandığını ifade eden Özdağ, "Çevremizdeki sıkıntılara, avro-dolar paritesindeki değişime rağmen ülkemizde ihracatın biraz düştüğünü gördük ama mal ihracatının toplam ağırlığına baktığımızda arttığını görüyoruz. Ekonominin herkesin gördüğünün üzerinde bir performans sergilendiğini görüyoruz. Tacirin ve esnafın hükümetine, devletine ve istikrara güvendiğini, bunun karşılığında da toplamda büyümenin yukarıya ivmelendiğini görmekteyiz" şeklinde konuştu.

Özdağ, hükümetine ve istikrara güvenen iş adamlarının en doğru ticareti yaptığını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Yüzde 4'ler civarında büyüme karşımıza çıkıyor. 2016'da hükümetimizden beklediğimiz yapısal reformlar, sağolsun onlar da sırf reformları takip etmek için bir Başbakan Yardımcılığı oluşturdu. Bu, anlattığımız projelerin değerlendirileceğinin bir göstergesi. Ekonominin önümüzdeki yıl, bu yıldan daha canlı olacağını özellikle reformların uygulamaya konulmasıyla ve bunun dünyaya gösterilmesiyle bu yıl istediğimiz kadar olmayan yatırım ekonomisinin 2016'da canlanacağını düşünüyorum. Önümüzdeki yıl ihracatın daha yukarıya çıkacağını, bununla otomotiv, tekstil ve inşaat sektörlerinin de yukarı ivme göstereceğini düşünüyorum. 2016'da Türkiye'nin 2015 yılındakinden daha iyi bir performans sergileyeceğini düşünüyorum."

"2015'de azalan cari açık ve bütçe performansımızı başarılı buluyoruz"

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ise zorluk ve fırsatların bir arada yaşandığı 2015 yılının artık geride bırakıldığını belirterek, jeopolitik gerginliklerin Türkiye'nin ekonomik performansını etkilediğini söyledi.

2015'in dış dünyadaki olumsuzluklarla ihracatın gerilediği bir yıl olduğunu ifade eden Zeytinoğlu, bu dönemde Rusya, Irak, İran, Suriye ve Mısır gibi önemli ihraç pazarlarına yönelik ihracatın yıllık bazda belirgin ölçüde gerilediğini kaydetti.

Zeytinoğlu, Türkiye genelinde kapasitelerin yüzde 75 seviyesini aşamadığını dile getirerek, "Ne yazık ki bu olumsuzluklar işsizlik rakamlarına da yansıyarak, tekrar çift haneleri görmemize neden oldu. Diğer taraftan ihracatımızdaki gerilemeye rağmen azalan cari açığımızı ve öngörülen sınırlarda kalan bütçe performansımızı başarılı olarak değerlendiriyoruz. Ayrıca sanayi üretimi de ılımlı bir büyüme performansı gerçekleştirdi" ifadelerini kullandı.

"Ekonomide sıçrama yapmamız gereken bir döneme girdik"

2015 yılının en umut verici gelişmesinin ise Türkiye-AB ilişkileri açısından bir dönüm noktası olabilecek kasım ayında gerçekleşen AB-Türkiye Zirvesi olduğunu belirten Zeytinoğlu, şunları söyledi:

"11 yıl aradan sonra 29 Kasım tarihinde gerçekleştirilen Türkiye-AB Zirvesi ülkemiz için önemli bir dönemece işaret ettiğini düşünüyoruz. Elbette acil çözüm bekleyen mülteci sorunu sebebiyle bu zirve düzenlendi. Özellikle iş adamlarımızı yakından ilgilendiren vize serbestliği konusunda önemli bir adım var, ancak henüz bir garanti yok. Burada bir niyet beyanı var."

Zeytinoğlu, 2016 yılında fırsat ve tehditlerle karşı karşıya olunduğunu belirterek, fırsatların iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

KSO olarak açıklanan Hükümet Programı'nda ulaşımdan, mesleki eğitime kadar ilettikleri birçok konunun programda yer almasından dolayı büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden Zeytinoğlu, "Bu bakımdan 2016 yılı programda yer alan faaliyet adımlarının hayata geçirilerek birçok yapısal sorunların çözümlenebileceği bir yıl olabilir. Diğer taraftan da Türkiye-AB ilişkileri açısından ülkemiz ekonomisinin ivmelenebileceği bir yıl olabilir. 1 Kasım'dan bu yana hala gündemimize alamadığımız ekonomiye 2016 yılında bir an önce odaklanmamız gerekiyor. Ekonomide sıçrama yapmamız gereken bir döneme girdiğimizi düşünüyorum" şeklinde konuştu.

2016'dan beklentiler yüksek

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Tuncay Özcan da kent olarak 2016 yılından beklentilerinin çok yüksek olduğunu, önemli projelerin hayata geçmesi için çalıştıklarını aktardı.

Türkiye'nin ilk entegre demir ve çelik fabrikasının 1937 yılında kurulmasıyla 13 haneli bir köyken bugün Türkiye'nin çelik üretiminin yüzde 4'ünü karşılayan bir il haline geldiklerini belirten Özcan, "İhracat sıralamasında ilimiz ortalama 42'nci sırada yer alıyor ve dış satımın yüzde 95'lik kısmını çelik sektörü oluşturuyor" dedi.

Çin'in çelik sektörüne etkisi ve yapılan 2 seçimin verdiği belirsizliğin olumsuz havalarına rağmen 2015 yılını geride bıraktıklarını, ülkenin güçlü ekonomisi sayesinde çok olumsuzluk yaşamadıklarını vurgulayan Özcan, şöyle devam etti:

"Şimdi önümüze bakmalıyız. Üreten Karabük ve gelişen kent vizyonumuz süreç içerisinde hayata geçirdiğimiz ve geliştirdiğimiz projeler ışığında yeni ufuklar kazanacaktır. Ülkemizin kalkınmasında ağır sanayinin beşiği olarak kabul edilen Karabük, yurdumuzun dört bir yanında sanayinin ilk 500'üne giren firmalarıyla da bir güç olarak görülmekte ve her konumda söz sahibi olma iddiasını devam ettirmek zorundadır. İhracatımızı ger geçen yıl artırarak devam ettiriyoruz. Önümüzdeki yıl daha iyi olmak için yoğun bir çalışmamız var. 2016 yılının Karabük açısından çok iyi geçeceği kanaatindeyim."

Özcan, hükümetin 2023 hedefleri doğrultusunda iş adamlarının önünü açtığını, gençlere iş imkanları tanıdığını, esnafın her zaman yanında olan bir politika izlediğini ve bu doğrultuda her alanda önemli ilerlemelerin yaşandığını kaydetti.

AA - Ekonomi Haberleri
500
title