İş Bankası Genel Müdürü Özince Mersin'de

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, İş Bankası'nın Ziraat Bankası ile Birlikte 80 Milyar YTL'yi Aşkın Aktivitesinin Bulunduğunu Belirterek, "Bu Büyüklükte Yunanistan'da 2 veya 3 Tane Banka Var. Bizim Ekonomimizin Büyüklüğüne Göre Aslında Bankalarımız Hala Küçük" Dedi.

İş Bankası Genel Müdürü Özince Mersin'de

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, İş Bankası'nın Ziraat Bankası ile birlikte 80 milyar YTL'yi aşkın aktivitesinin bulunduğunu belirterek, "Bu büyüklükte Yunanistan'da 2 veya 3 tane banka var. Bizim ekonomimizin büyüklüğüne göre aslında bankalarımız hala küçük" dedi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile Türkiye İş Bankası A.Ş. işbirliğiyle düzenlenen "Türkiye ve Dünya Ekonomisindeki Gelişmeler ve Beklentiler" konulu toplantıda konuşan Özince, günümüzde rekabetin artık tam anlamıyla globalleştiğini söyledi. 'Globalleşme' denilen garip kelimenin kendilerine rekabeti tam anlamıyla öğrettiğini ifade eden Özince, enflasyon düşünce yeniden kumbara yapıp dağıtmak istediklerini belirterek, "Kumbara, tasarruf demek. Her şeyin esası kumbara. Neden? Tasarruf yoksa sermaye de yok ondan. Taşıma suyla değirmen dönmez diyoruz. Kendi limanınızın bayrağını o sermayeye takmadıkça, onun geliri mutlaka gidecektir bir yere. Onun için her şeyin esası kendi sermayeniz, kendi mali gücünüzdür. Çünkü ekonomiyi kendi refahınız için geliştiriyorsunuz. Biz de enflasyon düştüğünde 'kumbara yaptıralım da binlerce adet dağıtalım' dedik. Teklif istedik ve çok ucuz bir teklif geldi. Firmanın, kumbaranın üstüne de bir elektronik saat koymak istediğini belirttiler. Nasıl olur dedik. Meğer kumbara Çin'de yaptırılıyormuş da, saati de promosyon oluyormuş. Dedik ki, artık pes. İş Bankası'nın kumbarası da Çin'den geliyorsa bu işte bir yanlışlık var. Neyse ki kumbarayı Türkiye'de yapan çıktı da biz de gönül rahatlığı ile burada yaptırdık" diye konuştu.

İş Bankası'nın ilk kurulduğu yıllarda da kumbaranın dışardan getirildiğini hatırlatan Özince, kumbaranın tasarrufu temsil ettiğini ve Cumhuriyetin ilk döneminde Kurtuluş Savaşı'ndan çıkan ülkenin tasarrufa önem verdiğini kaydetti. Konuşmasında global rekabette bilgi ve dünya vizyonunun önemine işaret eden Özince, şu anda dünyayı keşfetmeye çalıştıklarını, yarın gezegenler arası ticaret olursa hiç şaşırmayacağını dile getirdi. Özellikle uluslararası rekabete ayak uydurmak için ne yapılacağına iyi bakmak gerektiğini vurgulayan Özince, "Ben finansman sektörü yöneticisi olarak hep şunu söylüyorum; rekabete mutlaka ayak uydurabilmek için mukayeseli üstünlükler, yani başkalarından daha güçlü olan yanlarını saptayacaksınız ve o alanlara konsantre olacaksınız. Biz İş Bankası'nı bir maraton koşucusu olarak tanımlarız. Hep bize aşılanan şudur, 'Kendi ömrünüzden tanımlamayın İş Bankası'nı. Sen yarın emekli olursun, ölürsün ama İş Bankası devam edecek' Kimisi vardır 100 metre koşucusu, kimisi de maratoncu. Onun için herkesin mukayeseli üstünlüğünü saptaması lazım. Özellikle Türkiye'nin önümüzdeki dönemlerde mukayeseli üstünlükler geliştirmesi açısından ben tarımın, turizmin çok önemsenmesi gerektiği kanısındayım" şeklinde konuştu.

İş Bankası olarak konsantrasyonlarının en büyük bölümünü perakende işlerin oluşturduğunu ifade eden Özince, şöyle devam etti:

"Yani misyonumuzun en büyük bölümü ticari bankacılık, KOBİ'dir. KOBİ tanımı çıkmadan öncede biz Anadolu'nun her yerinde KOBİ'lerle iş yapıyorduk. Bugün de memnuniyetle görüyoruz ki 3 büyük şehirden çok daha fazla pazar payımız var. Bizim vizyonumuzda da misyonumuzda da öncelik küçük müteşebbistir. 2007 yılı sonu itibariyle Mersin'de 612 milyon YTL kredi kullandırmışız. Bu 2006'ya nazaran 2007'de yüzde 41 artmıştır. Bu çok iyi bir orandır. 561 milyon YTL de mevduat toplamışız. Kredide büyürken, kredi kalitesinde de problemimizin çok nadir olduğunu ifade etmek isterim. Biz bu durumdan memnunuz, para dönüyor. Mersin ihracatındaki payımız yüzde 9 civarında, ithalatta payımız yüzde 16 civarında. Kredideki toplam payımız yüzde 12. Demek ki, burada bankacılık rekabeti de var." İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, şu an itibariyle İş Bankası'nın özel bankalar arasında en büyük şube ağına sahip olduğunu, 964 şubeye ulaştıklarını ve bu yılın sonunda bini geçeceklerini anlatarak, "Ziraat Bankası ile en büyük banka bilançosunda başa baş gidiyoruz. Bir o bizi geçiyor, bir biz onu geçiyoruz. Onlar da inşallah her zaman başarılı olsun, karlı olsun. Memleketin artık bu boyutta bankaları olması iyidir. Bunlar 80 milyar YTL'yi geçmiş aktivitesi olan bankalar. Bu tür bankalar Yunanistan'da 2 veya 3 tane var. Bizim ekonomimizin büyüklüğüne göre aslında bankalarımız hala küçük. Cirosu büyük olacak ki, kazandığı ekonomi ile daha büyük hizmetler verebilsin. İş Bankası olarak övündüğümüz bir şey daha var. Bugün İş Bankası, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu coğrafyada Doğu Avrupa'dan Basra Körfezi'ne kadar en büyük öz varlığı olan kuruluşudur. İstiklal Savaşı'ndan kalan azıcık parayla çalınan maya bugün yörenin en büyük sermayesi haline gelmiştir. Özellikle altını çizmek istediğimiz Türkiye'de bankacılık ve sermaye piyasasının doğru yönetimle, doğru istikrarlı ekonomi ile siyaset ile aslında ne kadar önemli gelişmeler sağlayabileceğine dair bir örnektir" ifadelerini kullandı.

(HK-NÇ-E)