İş Bankası Genel Müdürü Özince Antalya'da

İş Bankası Genel Müdürü Özince Antalya'da

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Mortgage Yasası ile Bankalarda Büyük Bir Kaynak İhtiyacı Oluşacağını Söyledi. Özince, "Türk Halkı Ne Kadar Kredi İsterse Biz de O Kadar Veririz" Dedi.

İş Bankası Genel Müdürü Özince Antalya'da

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Mortgage Yasası ile bankalarda büyük bir kaynak ihtiyacı oluşacağını söyledi. Özince, "Türk halkı ne kadar kredi isterse biz de o kadar veririz" dedi.

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Antalya Talya Otel'de düzenlenen ve Antalya, Konya, Afyon, Burdur ve Isparta illerinden gelen temsilciler ile şubeler toplantısına katıldı. Toplantı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özince, Mortgage sisteminin zaman içerisinde oturacağını söyleyerek, "Bu yasa ile bankaların büyük bir kaynak ihtiyacı ortaya çıkacak. Uzun vadeli kaynak oluşturmak için bankalar yurt dışında oluşturulan fonlara başvurabilir" dedi. 2007 yılının seçim yılı olmasını da değerlendiren Özince, "Siyasi ve ekonomik olaylar müşterilerin tavırlarını değiştirirse bankalar elbette etkilenir. Ancak biz büyük bir olumsuzluk olacağını tahmin etmiyoruz. Seçimler nedeniyle hedeflerimizi gözden geçirmiyoruz" diye konuştu.

Yabancı sermayenin Türkiye'de payının şartlar gelişirse daha da büyüyeceğini tahmin ettiğini söyleyen Özince, "Yabancı sermayenin Türkiye'ye gelmesinden çekinecek bir durum yok. Otorite her zaman devletin elindedir. Ancak İş Bankası'nın kuruluş amacı Türk sermayesini desteklemektir" dedi. Çeşitli ülkelerde şube açma amaçlarının olduğunu söyleyen Özince, bu yıl sadece Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) şube açmak istediklerini ifade etti.

Kredi kartı kullanımında vatandaşları uyaran Özince, "Kartzede ifadesi doğru bir ifade değil. Zede kelimesi böyle işler için kullanılmamalı. Çünkü 'zede' kelimesi sosyallik ifade eden bir kelime. Kredi kartları borçlanma aracı değildir. Borçlanmak isteyen vatandaş, kredi kartları yerine tüketici kredilerini seçmelidir. Türk halkı ne kadar kredi isterse biz de o kadar kredi veririz. Bu konuda herhangi bir sınırımız yok. Biz en fazla kredi veren bankayız. 2006'da durum böyleydi, bundan sonraki yıllarda da bu şekilde devam edecek" dedi.

(SE-ŞT-OK-Y)

Kaynak: İHA