Irmak Okulları Türkiye Görme Engelliler Derneği İle Elele - Haberler
Haberi Paylaş

Irmak Okulları Türkiye Görme Engelliler Derneği İle Elele

Bültenler - Haberler | Güncel
Irmak Okulları Türkiye Görme Engelliler Derneği İle Elele

Sunay Akın gösterisinin tüm geliri Görme Engelliler Anaokulu projesine bağışlanıyor.

2011 yılında geliştirilen proje Türkiye Görme Engelliler Derneği (TURGED)'in 2012-2013 yılında hayata geçirmeyi planladığı Görme Engelliler Anaokulu'nu kapsıyor. TURGED'in önümüzdeki yıl açmayı planladığı Görme Engelliler Anaokulu pilot sınıfı ile ilk yıl 20 ailenin görme engelli çocuğuna eğitim verilmesi planlanıyor.

Özel Irmak Okulları'da projeye destek vermek amacıyla özel bir gece düzenliyor. 8 Mayıs 2012 tarihinde düzenlenecek gecede Sunay Akın'ın "Bakmak ile Görmek" adlı tek kişilik gösterisi sergilenecek. Irmak Okulları Kültür Merkezi'nde sergilenecek oyunun tüm geliri Görme Engelliler Anaokulu projesine bağışlanacak.

TURGED ile daha önce "Sesimiz Irmak Olsun " projesinde de biraraya gelen Irmak Okulları Okul Aile Birliği Başkan Yardımcısı Deniz Özdikmenli ; "Okul öncesi eğitimin ne kadar önemli olduğunu biliyor ve ülkemizde görme engelli çocuklara verilen hizmetin rehabilitasyon desteği ötesine geçemediğini görüyoruz.

Oysa uygun materyal ve programlarla sağlanacak okul öncesi eğitimi, görme engelli çocuklarımızı yaşıtlarıyla aynı düzeyde okula taşıyabilir. Irmak ailesi olarak bu proje kapsamında TURGED'e destek vermekten büyük mutluluk duyuyor önümüzdeki yıl pilot çalışmaları yapılacak ana sınıfının büyüyerek yüzlerce öğrenciye hizmet veren bir anaokuluna dönüşmesini diliyoruz" dedi.

TURGED Başkanı Ahmet CANTÜRK, proje ile ilgili olarak toplumda görme engellilerle ilgili bilinci artırmaya devam edeceklerini belirtti. Cantürk, Türkiye'de kayıt altına alınmış okul öncesi eğitim yaşında 30.000 çocuk olduğunun altını çizerek bu proje ile amaçlarının, yaşıtlarını taklit etmek ve onlara benzemeye çalışmak yerine çocukların, görme engellinin engelli kimliğini öğrenmelerini, ayakları yere basan ve sahip olduğu dezavantajlarına uygun donatılmaları olduğunu, ifade etti.

Yardım gecesine yönelik düzenlenen gösteri biletlerinin, Irmak Okulları velileri ile TURGED gönüllüleri yanında destek vermek isteyen herkes için satışta olduğu bilgisi verildi.

Bültenler - Son Dakika Haberleri
500