Irkçı Reklamı ile Büyük Tepki Çeken H&M'in Güney Afrika'daki Mağazalarının Altını Üstüne Getirdiler

Irkçı reklam afişi ile büyük tepki toplayan İsveçli giyim mağazası H&M'in Güney Afrika'da mağazaları büyük protestolara sahne oldu. Bazı mağazalara giren aktivistler içerisini yerle bir etti.

H & M mağazalarının ırkçı reklamı büyük tepki çekmeye devam ederken, Güney Afrika'da olaylar daha da büyüdü. Güney Afrika'nın Ekonomik Özgürlük Savaşçıları isimli grup, H & M mağazalarında birinin önünde eylem yaptı.

MAĞAZALARI YERLE BİR ETTİLER

Reklam kataloğunda, 5 yaşındaki siyahi bir çocuk mankenin üzerine "ormandaki en havalı maymunu" yazan tişört giydiren mağazanın pek çok şubesi protestolara sahne oldu. Ülkenin Sandton'ın banliyölerinde bulunan amiral gemisi mağaza da dahil olmak üzere dükkanların önünde toplanan protestoculardan bazıları içeri girerek etrafa zarar verdi.

EYLEMCİLER KARARLI

Polisin olaylar esnasında plastik mermi kullandığı açıklanırken, Güney Afrikalı aktivistlerin İsveç markasının peşini bırakmayacağı ile ilgili yorumlar yapıldı.

Öceden iyi organize edilmiş olan kitlesel mağaza istilaları dalgası, cumartesi sabahı mağazalar açıldıktan kısa bir süre sonra başladı, kaosun resimleri ve videoları sosyal medyayı salladı. Menlyn Park mağazasında alındığı anlaşılan görüntülerde eylemcilerin mağazanın altını üstüne getirdiği görüldü.

62 ülkede 4500 mağazası olan şirket Güney Afrika'daki ilk mağazasını 2 sene önce açmıştı.

YORUMLAR (68)

 • SARITAY:
  yaradandan ötürü severim yaratılanı, çıkmış kendini bilmezler kul arasında ayrımcılıkyapmayı çirkinleştirirler bu üç günlük güzelim dünyayı.
 • ACİL44:
  Aslında maymunlar insan soyundan gelmiyor insanlar maymunlaşıyor .50 kuruşa su içip 1 tl işeniyor bu dünyadan nasıl adalet beklensin
 • İMAM BEDRİ:
  Maymunların ataları , Allahü Teâlânın yasaklarını çiğnediklerinden dolayi maymun şekline dönüştürülen kavimdir.Bu durumu belirten Ayet vardır Kuran-ı Kerimde.
  NUR KALA: işiniz gücünüz allahu teala ne dedi aklın yokmu sen ne diyorsun bu duruma -allah sana akıl verdi kullan diye ama nedense onu dinlemiyorsun zor geldiyse zaar
 • DR İMALES İBELEC:
  İnsan 46 kromozom maymun 48 kromozom yapılıdır. Bilim asırlar geçse insan yapısındaki kromozom sayısı değişmez der. Peki maymun insanın atasıda 2 kromozom nereye gitti?. Akıllı bıdıklar! Maymuncuklar!
 • HALİL ADALI:
  Üstünlük takvada yani Allaha yakınlıktadır.Gerçek müslüman olduktan sonra her ırktan ,her milletten olan insan değerli insandir.
 • İBRAHİM ÖZTOSUN:
  iyi olmuş diğerlerine iyi bir ders olur. Hani geçenlerde kara cuma yazanlarada aynısını uygulamak gerekir
 • 77:
  O tişörtü bir sarışına bir kızıla yada bir çekiğe giydirselerdi o giyen kişi maymun mu olurdu
 • SERDAR BİTİRİM:
  Ya bunlarda oldu bitti bir kipir var aynısı beyaz bir çocuk olsa hiç sorun yoktu
 • MEDENNÎYET:
  EL-CEVAP isimli yorumcu armadas dogruyu yazmis bir yerlerin acidiysa senin sorunundur.Türkiyede de maalesef irkciligin en cirkini var.Isinize gelince Kürt kardeslerimiz Candir diyorsunuz bin yillik kardes diyorsunuz.Ama onlarin kültür degerlerine ve müziklerine tahammül edemiyorsunuz.Batti illerinde gariban dogulu iscileri linc ediyorsunuz.Yalanmi ?
 • CEHALET:
  YUSUF isimli irkci yorumcu baska irklara lin kusmadan önce babani aslini arastir !!! Belki sende bundan dolayi kin nefret ve kompleks ile dolusun.
 • YAVUZ:
  Batı afrikayı sömürerek bugünkü rahatlığını yaşıyor. Komşunuz sizin tarlanızı ekse evinizi soysa üstüne birde sizi çalıştırsa, sonrada lük içinde yaşayıp sizin fakirliğiniz izlerken siz ona imrenerek bakar mısınız? bugünün batısına bakarken (sömürge bakanı olan ingiltereye örneğin)
 • DİNGONUN AHIRI:
  Olayı Türkiye’ye taşımaya çalışan kanı bozuk soysuzlara bir çift lafım var. Türkiye öyle karışık zamanlardan geçmiş ki kendi memleketimizde ezanımız bile değiştirilmiş gurbet hayatı yaşamışız. Yapılan oyunlar projeler bizlerin hayatına gasp etmiş din iman bırakmamak için her yol denenmiştir. Siz kanı bozuklara gelince o karışık dönemde Ermeniler ile iş birliği yaparak çiban gibi çıktınız. Osmanlı’nın o son döneminden faydalanmak istediniz Ermenilerin kuklası oldunuz. Ermenilerde batının kuklası oldu ki hala olmakta. Başka hangi azınlık topluma bazı yaptırımlar uygulanmak zorunda bırakıldı. Hiç bir azınlığa. Neden mi. Çünkü sizin gibi Osmanlı’nın son döneninde devleti yağmalamak isteyen başka bir halk yoktu. Devleti yağmalamak istemenin cezası bellidir. Suç varsa ortada elbet cezası olmalı. Dingonun ahırı değil bu vatan anladınız mı.
Tüm 68 yorumu okumak için tıklayın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.