İran ve Suriye'nin Nükleer Programı Tartışmaya Açıldı

İran ve Suriye'nin Nükleer Programı Tartışmaya Açıldı

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun( Uaek) Yönetim Kurulu Olağan Toplantısının Bugünkü Oturumunda İran ve Suriye'nin Nükleer Programı Tartışmaya Açıldı.

İran ve Suriye'nin Nükleer Programı Tartışmaya Açıldı

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun( UAEK) yönetim kurulu olağan toplantısının bugünkü oturumunda İran ve Suriye'nin nükleer programı tartışmaya açıldı.

AB adına yapılan ortak açıklamada, UAEK Başkanı Muhammed El Baradei'nin son raporuna atıfta bulunularak, "İran'ın BM Güvenlik Konseyi kararları uyarınca uranyum zenginleştirme ve ağır su reaktörünün inşaat faaliyetini derhal durdurması" istendi.

Açıklamada, İran'ın taraf olduğu Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması'nın (NPT) ani denetimleri öngören Ek Protokolünü de onaylaması talep edildi.

İran ve Suriye'nin nükleer programının tartışmaya açıldığı oturumda söz alan Türkiye heyeti başkanı guvernör Hakan Fidan, "AB'nin açıklamasına katılmadıklarını" belirterek, "İran'ın taraf olduğu Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması'nın kendisine tanıdığı nükleer enerjiyi barışçıl amaçla kullanma hakkına sahip olduğunu" söyledi.

Konuşmasında El Baradei'nin son raporuna da atıfta bulunan Fidan, UAEK'nin denetim faaliyetleri sonunda İran'ın bildirmiş olduğu nükleer faaliyet ve nükleer maddeleri barışçıl amaçlar dışında kullanmadığının teyit edilmiş olmasından memnuniyet duyduklarını belirtti.

Fidan, İran'ın komşusu olarak Türkiye'nin, "İran ile uluslararası kamuoyu arasında sürmekte olan güven krizinin barışçıl ve diplomatik yollarla aşılmasında katkı yapmaya hazır olduğunu" bildirdi.

Konuşmasında Suriye'nin nükleer programına da değinen Fidan, Suriye'nin nükleer programına ilişkin tartışmalarda da "AB'nin beyanlarına katılmadığını" söyledi.

El Baradei ve sekretaryasının hazırladığı raporda gösterdiği profesyonel çalışmaya teşekkür eden Fidan, Suriye'nin bugüne kadar UAEK'ye yaptığı bildirimlerden memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Konuşmasında, El Baradei'nin son raporunda elde ettiği yeni bulgulara atıfta bulunan Fidan, bununla beraber, Suriye'nin daha fazla bilgi ve doküman sağlaması ve Deyr El Zur sahasındaki bazı yerlere UAEK'nin erişimini sağlaması gerektiğini de not ettiklerini bildirdi.

UAEK yönetim kurulu olağan toplantısının 19 Haziran Cuma günü sona ermesi öngörülüyor.