İran Uranyum Zenginleştirme Faaliyetlerini Gizlice Sürdürecek

İran Uranyum Zenginleştirme Faaliyetlerini Gizlice Sürdürecek

İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (Uaek) Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ali Askar Sultaniye, Ülkesine Askeri Tehdit Yöneltilmesi Durumunda, Uranyum Zenginleştirilme Çalışmalarını Gizlice Sürdürmeye Hazır Olduklarını Söyledi.

İran Uranyum Zenginleştirme Faaliyetlerini Gizlice Sürdürecek

İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) nezdindeki daimi temsilcisi büyükelçi Ali Askar Sultaniye, ülkesine askeri tehdit yöneltilmesi durumunda, uranyum zenginleştirilme çalışmalarını gizlice sürdürmeye hazır olduklarını söyledi.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da bir seminere katılan Sultaniye, ''Büyük bir ülkemiz ve uranyum zenginleştirme santrifüjleri için yeterince yerimiz var. Bu santrifüjler her yere kurulup korunabilirler'' dedi.

BM Güvenlik Konseyi'nde İran'a yaptırım uygulanma ihtimalinin görüşülmesine de değinen Sultaniye, İran'ın uranyum zenginleştirme teknolojisine sahip olduğunu ve buna UAEK'nın izin verdiğini bu nedenle, ''Haydi, karar alalım ve İran'ı durdurmak için saldırı düzenleyelim'' diyen ABD'nin hata yaptığını söyledi.

BM Güvenlik Konseyinde İran'ın uranyum zenginleştirme programını askıya almayı reddetmesi yüzünden bu ülkeye karşı yaptırımların kabul edilmesi için müzakereler sürüyor.

Kaynak: AA