İran Türkiye'ye Paralel Güzergâh Arayışında: Yeni Rota Ermenistan - Haberler
Haberi Paylaş

İran Türkiye'ye Paralel Güzergâh Arayışında: Yeni Rota Ermenistan

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
İran Türkiye'ye Paralel Güzergâh Arayışında: Yeni Rota Ermenistan

Türkiye ile ulaşım konusunda sorunlar yaşadığını gerekçe gösteren Tahran, Avrupa'ya ulaşacak yeni güzergah arayışına girdi.

Türkiye ile ulaşım konusunda sorunlar yaşadığını gerekçe gösteren Tahran, Avrupa'ya ulaşacak yeni güzergah arayışına girdi. İran Uluslararası Nakliyeciler Birliği Genel Sekreteri Gulamhüseyin Emiri, Tahran'ın izlediği yeni rotanın Ermenistan ve Gürcistan topraklarından geçerek Karadeniz üzerinden İran'ı Avrupa'ya bağlayacağını ifade etti. Yetkili, yeni rotadan yapılan deneme taşımacılığının başarılı geçtiğini duyurdu.

İRAN'IN YENİ GÜZERGAHLAR ARAYIŞININ NEDENİ: SORUNLAR VE TEDBİR

Terör olayları nedeniyle Türkiye topraklarında son birkaç yıldır sorunlarla karşı karşıya kaldıklarını söyleyen Emiri, "Bunun yanı sıra gümrük kapılarında da sorun yaşıyoruz. Türkiye, Gürbulak gibi uluslararası bir kapıdan günlük sadece 400 kamyonun geçişine izin veriyor. Özellikle nükleer anlaşma sonrası Avrupa'yla ticaret hacmi artan İran için bu sayı çok düşük. Türkiye, günlük en az 1500 kamyonun geçişine izin vermeli. Bu sorunlar ve ayrıca tedbir ve öngörü meselesi, yeni güzergahlar arayışı düşünmemize neden oldu" diye konuştu.

ERMENİSTAN ZAMAN AÇISINDAN ÇOK AVANTAJLI

Türkiye'ye paralel güzergah arayışı için Ermenistan ve Gürcistan'la masaya oturarak olumlu kararlar aldıklarını kaydeden Emiri, "Ermenistan rotası, taşıma maliyeti olarak Türkiye rotasına göre aynı olsa da zaman açısından çok avantajlı bir seçenektir" dedi.

Deneme amacıyla Almanya'nın Hamburg kentinden yola çıkarılan 2 konteyner yükün, 10 gün içinde Tahran'a vardığını söyleyen Emiri, Türkiye güzergahından bir kamyonun destinasyona varmasının sınır kapılarındaki bekleme nedeniyle bazen 1-2 ay zaman alabildiğini ileri sürdü.

Görüntü Dökümü:

—İran Uluslararası Nakliyeciler Birliği Genel Sekreteri Gulamhüseyin Emiri ile röportaj - Tahran

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri