DEAŞ'ın Sınır Hattından Çekilmesi Sonrası İran, Tahran-Akdeniz Koridorunu Devreye Soktu

DEAŞ'ın Sınır Hattından Çekilmesi Sonrası İran, Tahran-Akdeniz Koridorunu Devreye Soktu

DEAŞ'ın Suriye-Irak sınır hattından çekilmesinin ardından bölge Esad güçleri ve Haşdi Şabi'nin eline geçince İran, Irak üzerinden Akdeniz'e uzanan koridora sahip oldu.

DEAŞ'ın Sınır Hattından Çekilmesi Sonrası İran, Tahran-Akdeniz Koridorunu Devreye Soktu

Terör örgütü DEAŞ'ın Suriye-Irak sınır hattının iki tarafında işgal ettiği bölgelerin Beşar Esed rejimi ve İran destekli Haşdi Şabi'nin eline geçmesi üzerine bu güzergahta askeri hareketlilik başladı. İran, Irak üzerinden Akdeniz'e eriştiği koridorda ilk sevkiyatı yaptı.

BUKEMAL REJİM KONTROLÜNE GİRDİ

Terör örgütü DEAŞ'ın Suriye'de elindeki son büyük yerleşim olan Bukemal'i geçen ay rejim güçlerine bırakmasıyla rejim ve destekçisi yabancı terörist güçler, Suriye-Irak sınırında büyük bir alanının kontrolünü ele geçirdi.

Irak'ın Suriye sınırındaki bölgeler ise ekim sonlarından beri İran destekli Haşdi Şabi güçlerinin kontrolünde.

TAHRAN-ŞAM HATTI FİİLEN HAYATA GEÇTİ

Irak-Suriye hattının rejim ve İran destekli grupların eline geçmesini fırsata çeviren İran, Şam üzerinden Akdeniz'e uzanmasını amaçladığı koridorun Tahran- Şam hattını fiili olarak hayata geçirdi.

DEVRİM MUHAFIZLARI BÖLGEDE

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, rejim ve Haşdi Şabi güçlerinin sınır hattında buluşmasının ardından, aralarında İran devrim muhafızları ve İran destekli Haşdi Şabi güçlerinden militanları taşıyan bir askeri konvoy, Suriye'nin Irak sınırındaki Bukemal ilçesi üzerinden Deyrizor kentine girdi.

TAHRAN-ŞAM KARAYOLU ASKERİ AMAÇLA KULLANILMAYA BAŞLANDI

İran böylece Tahran-Şam karayolu hattını askeri amaçlarla kullanmaya başladı. Irak üzerinden Suriye'ye uzanan hat sayesinde İran, Suriye'deki askeri varlığını daha kolay bir şekilde sürdürebilme imkanına kavuştu.

Öte yandan Suriyeli muhalifler, her fırsatta, ülkedeki yabancı savaşçıların ülkeden ayrılmasının barış ve siyasi geçişin önemli parçalarından biri olduğuna işaret ederek İran destekli yabancı terörist gruplarının ülke sınırları dışına çıkarılması gerektiğinin önemine vurgu yapmıştı.