İran Nükleer Başmüzakerecisi Celili, Babacan ile Görüşmek Üzere İstanbul'a Geldi

İran Nükleer Başmüzakerecisi Celili, Babacan ile Görüşmek Üzere İstanbul'a Geldi

İran'ın Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Enerji Konusundaki Başmüzakerecisi Said Celili İstanbul'a Geldi. Celili'nin Talebi Üzerine Bakan Babacan Kendisini İstanbul'a Davet Etti.

İran Nükleer Başmüzakerecisi Celili,  Babacan ile Görüşmek Üzere İstanbul'a Geldi

İran'ın Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Enerji konusundaki Başmüzakerecisi Said Celili İstanbul'a geldi. Celili'nin talebi üzerine Bakan Babacan kendisini İstanbul'a davet etti.

İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan Celili'nin buradaki temaslarını tamamladıktan sonra Ali Babacan ile bir görüşme yaptığı öğrenildi. Babacan ile görüşmek istediğini belirten Celili'nin İstanbul'a davet edildiği öğrenildi.

Bu davet üzerine Celili, saat 17:30 sıralarında İstanbul'a geldi. Celili ve beraberindeki heyet Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde bir süre dinlendi.

Edinilen bilgilere göre Celili görüşme arzusunu dile getirince Bakan Babacan da "İstanbul'da yemek yiyelim" diyerek İstanbul'a davet etti. dedi. Akşam basına kapalı gerçekleştirilecek çalıma yemeğinde Celili'nin Cenevre'deki temasları hakkında izlenimlerini Bakan Babacan'a aktaracak. Görüşmelerde ana konuyu İran'ın nükleer dosyası oluşturacak.

İranlı diplomat, dün Cenevre'de AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve 5 artı 1 ülkelerinin temsilcileriyle bir araya gelmişti. İran'ın nükleer enerji programının ele alındığı müzakerelerde, ABD adına üst düzey diplomat William Burns da hazır bulunmuştu. Müzakereleri, istenen netice elde edilmezse de "olumlu ve yapıcı" olarak değerlendiren taraflar, 2 hafta içinde yeniden bir araya gelme kararı almıştı.