İran Meclis Başkanı Lacirani : Suriye İçin Türkiye ile Görüşüyoruz

İran Meclis Başkanı Lacirani : Suriye İçin Türkiye ile Görüşüyoruz

İran Meclis Başkanı Dr.

İran Meclis Başkanı Lacirani : Suriye İçin Türkiye ile Görüşüyoruz

İran Meclis Başkanı Dr. Ali Lacirani, Suriye'de yaşanan olaylarla ilgili "Suriye'nin problemi dışarıdan ithal edilen silahlı teröristlerdir" dedi.

İran Meclis Başkanı Dr. Ali Lacirani, Halkalı'da düzenlenen Kerbela şehitlerini anma merasimi sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Suriye'deki karışıklığın giderilmesi için silahlı mücadelenin sonlandırılması gerektiğini söyleyen Lacirani, "Bizim görüşümüz odur ki; NATO'nun, batılıların getirdikleri her silahın yararını batılılar, zararını da bölgedeki Müslüman halkları çekecektir. Suriye'nin problemi dışarıdan ithal edilen silahlı teröristlerdir. Silah oraya girmemeli. Siyasi diyalogla problemlerin çözülmesi lazım" diye konuştu.

Lacirani, "Biz zaten Türkiye'deki kardeşlerimiz ve dostlarımızla Suriye ile ilgili görüşmekteyiz. Suriye probleminin çözümü silahlı mücadele değildir" dedi. Bölgesel Kürt hükümeti ile Irak hükümeti arasında yaşanan gerginlikle ilgili Laricani, "Ne etnik ne de mezhebi çatışmadır. Irak halklarının kürdüyle, arabıyla şii ve sünnisi ile dostça yaşamaları ve adilce bölüşmeleri gerekir" ifadelerini kullandı.

(BB) - İstanbul