İran'lı Hukukçu Şirin Ebadi: İran'daki Siyasi Tutuklular Serbest Bırakılsın

İran'lı Hukukçu Şirin Ebadi: İran'daki Siyasi Tutuklular Serbest Bırakılsın

Tahran - (dha) İranlı Hukukçu Şirin Ebadi Ülkedeki Gelişmelerle İlgili Basın Toplantısı Düzenledi. Ülkedeki Siyasi Tutukluların Serbest Bırakılmasını İsteyen Nobel Barış Ödülü Sahibi Ebadi, Kadın Hakları Konularında Uygulama Hatalarının Olduğunu Söyledi.

İran'lı Hukukçu Şirin Ebadi: İran'daki Siyasi Tutuklular Serbest Bırakılsın


TAHRAN - (DHA) İranlı hukukçu Şirin Ebadi ülkedeki gelişmelerle ilgili basın toplantısı düzenledi. Ülkedeki siyasi tutukluların serbest bırakılmasını isteyen Nobel Barış Ödülü sahibi Ebadi, kadın hakları konularında uygulama hatalarının olduğunu söyledi.

Eski Millet Vekillerinden Musevi Hoeyniha`nın tutuklanması sebebiyle dün düzenlediği basın toplantısında konuşan Ebadi, ülkelerde demokrasinin adım adım yerleşmesi gereken bir süreç olduğunu, bir ülkede demokrasinin yerleşmesi için ilk adımın ifade özgürlüğü olduğunu belirtti. Demokrasinin alınabilecek yada ithal edilebilecek bir mal olmadığının altını çizen Ebadi, Sivil Toplum Kuruluşlarının demokrasi açısından oldukça önemli olduğunu vurguladı. Dış tehditlere karşı mücadele vermenin en iyi yolun Sivil Toplum Kuruluşlarını güçlendirmek olduğunu hatırlatan Şirin Ebadi, İranlı kadınların 22 gün önce kadın haklarını savunmak için yaptığı gösterideki polis müdahalesini eleştirdi. İran Anayasasına göre silahsız bir gösteri düzenlemek için izin almak gerekmediğini kaydeden İranlı hukukçu, İran`daki üniversitelerde öğretim gören öğrencilerin %65`nin kadın olduğunu ve İranlı kadınların, oy kullanma haklarının çok eskiye dayandığını hatırlattı. Polisin huzur, güven ve düzeni korumakla görevli olduğunu hatırlatan Ebadi, kadın haklarının demokrasi ile direk bağlantıda olduğunu, demokrasinin yerleştiği ülkelerin yasalarında kadın -erkek haklarının eşit olduğunu söyledi.

`YASALARDA ÇELİŞKİLER VAR`
Nobel Barış Ödülü sahibi İranlı hukukçu,ö Siz demokrasiden söz edip, toplumun yarısına 2`nci sınıf vatandaş muamelesi yapamazsınız ¨ şeklinde konuştu. Ebadi, yasalarda kadın - erkek ayrımı yapmanın kaynağının yanlış yorumlar ve erkeği üstün gören kültürel sorunlar olduğunu söyledi.
İran`da uygulanan yasalarda, kız için evlilik yaşı 13 ve oy kullanma hakkının kızlar için 15 olduğunu dile getiren Ebadi, “ ömür boyu eşini seçebilen bir kadın, 4 yıllık ir dönem için 1 millet vekili seçemiyor, yasalar içinde çelişkiler var. İran`da şu an uygulanan yasaların düzeltilmesini gerekirö dedi.

Şirin Ebadi düzenlediği basın toplantısında şunları kaydetti: ¨ Biz sorunlarımızı kendimiz çözeceğiz, ve bunun Amerikan askerleri ile hiçbir ilgisi yok. Sisteme olan eleştirilerimiz, dışardan yapılacak bir müdahaleye razı olduğumuzu göstermez. Ülkemiz ve toprak bütünlüğümüzü seviyor, ve İran`ın başka bir Irak`a dönüşmesine izin vermeyiz, Devletten de siyasi tutukluları serbest bırakarak, ve Sivil Toplum Kuruluşlarını aktif hale getirerek milli birlik ve beraberliğin korunmasına izin vermesini istiyoruz. Hepimiz bir geminin yolcularıyız. İzin verin bu gemi, huzur, güven ve kalkınma sahiline ulaşsın ¨

Ebadi, basın toplantısı sırasında İran ve ABD yönetimlerini de uygulamalarından dolayı eleştirdi.