İran, Kuzey Irak'ta Tutuklanan Diplomatları İçin BM'ye Baskı Yapıyor

İran, Kuzey Irak'ta Tutuklanan Diplomatları İçin BM'ye Baskı Yapıyor

Tahran Yönetimi, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nden ABD Güçleri Tarafından Erbil'de Gözaltına Alınan Diplomatlarının Serbest Bırakılması İçin Washington Yönetimine Baskı Uygulamasını İstedi.

İran, Kuzey Irak'ta Tutuklanan Diplomatları İçin BM'ye Baskı Yapıyor

Tahran yönetimi, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nden ABD güçleri tarafından Erbil'de gözaltına alınan diplomatlarının serbest bırakılması için Washington yönetimine baskı uygulamasını istedi.

Diplomatik kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, İran'ın BM Temsilciliği BM Güvenlik Konseyi'ne hitapla gönderdiği mektubunda, ABD güçlerinin kanunsuzca İranlı diplomatları kaçırdığı, İran'ın defalarca İranlı diplomatların serbest bırakılması yönünde yaptığı istek ve Iraklı yetkililerin çabalarının ABD nezdinde dikkate alınmadığı hatırlatılarak, BM ve BM Güvenlik Konseyi'nin yaşanan bu gelişme karşısındaki suskunluğu şiddetle eleştirildi. ABD güçlerinin İranlı diplomatları kaçırmasının Viyana

Konvansiyonu'nun yabancı diplomatların saldırılmaz ilkesini açıkça ihlal etmek anlamı taşıdığı belirtilen mektupta, İran ve Iraklı yetkililerin defalarca İranlı diplomatların serbest bırakılması yönünde yaptığı girişimlerin ABD yetkilileri tarafından boşa çıkarıldığı, bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliği tehdit eden bu kanunsuz girişim karşısında İran'ın defalarca başvurduğu BM Güvenlik Konseyi'nin de herhangi bir önlem almadığı belirtildi. İletilen mektupta ayrıca, İran'ın bir kez daha BM Güvenlik

Konseyi'nden taahhütlerine uyarak, uluslararası konvansiyonlar çerçevesinde bir an önce girişimde bulunması, İranlı diplomatların tutuklu tutulmasının son bulması ve İran'a ait emvalin geri verilmesi istendi.

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetiminin kontrolündeki Erbil kentinde görev yapan 5 İranlı diplomat, 11 Ocak 2007 tarihinde ABD güçleri tarafından İran'ın Erbil Konsolosluğu'na düzenlenen baskınla tutuklanmıştı.

(SK-OYK-OYK-OK-D)