İran Kuzey Irak'ı Bombalıyor, PKK ve Kürtler Kaçıyor

İran Kuzey Irak'ı Bombalıyor, PKK ve Kürtler Kaçıyor

Kuzey Irak Sınırına Büyük Askeri Yığınak Yapan İran Ordusu, Kandil Dağı'nda Bulunan PKK Kamplarını Günlerdir Bombalıyor. Çatışmanın Şiddetlendiği Bölgede PKK'lı Teröristler Kaçarken, Binlerce Kürt Aile Göç Etmeye Devam Ediyor. Kürt Yetkililer İse, İran Ordusunun Sınırı 5 Kilometre İhlal Ettiğini İddia Etti.

İran Kuzey Irak'ı Bombalıyor, PKK ve Kürtler Kaçıyor

Kuzey Irak sınırına büyük askeri yığınak yapan İran ordusu, Kandil Dağı'nda bulunan PKK kamplarını günlerdir bombalıyor. Çatışmanın şiddetlendiği bölgede PKK'lı teröristler kaçarken, binlerce Kürt aile göç etmeye devam ediyor. Kürt yetkililer ise, İran ordusunun sınırı 5 kilometre ihlal ettiğini iddia etti.

PKK ve PJAK terör örgütlerine karşı operasyon başlatan İran ordusu, Kandil Dağı'ndaki örgüt kamplarını bombalıyor. Kuzey Irak'ın Kandil Dağı ve çevresini havan topu ve uzun menzilli top atışları ile günlerdir bombalayan İran, Süleymaniye Hacı Ümran bölgesindeki bombardımana ara verdi. İran ordusunun yoğun ateş hattında kalan PKK ve uzantısı PJAK terör örgütü elemanlarının Kandil Dağı'nda sığınaklara kapandığı öğrenildi. Şiddetli çatışmaların yaşandığı bölgede sivil vatandaşların zarar görmemesi için İran

ordusu, önceki gün halkın çatışma bölgesini terk etmeleri için helikopterlerle bildiri dağıttı. Tam bir savaş alanına dönen Kandil Dağı çevresinde yaşayan halk korku ve panik içinde. Bombalama olaylarının artması üzerine Kandil Dağı etrafında bulunan köylerin tamamı boşaldı. Evlerini ve tarlalarını geride bırakan yaklaşık 2 bin aile, binek hayvanlara yükledikleri eşyaları ile birlikte düz ovalara göç ediyor. Binlerce Kürt aile, çoluk-çocuk yiyeceksiz olarak kıl çadırlarda hayat mücadelesi veriyor. Hiçbir

yardımın ulaştırılmadığı bölgede insanların durumu içler acısı.

İran ordusunun Irak sınırına dayanmasına karşın bölgesel Kürt yönetiminin denetimindeki bölgede Peşmergeler'in rutin kontrollerin dışında güvenlik önlemlerinin olmadığı gözlendi.

İran ordusu ve PKK arasında devam eden çatışmalar nedeniyle 70 köy tamamen boşaldı. Yoğun havan topu bombardımanından kaçan yaklaşık 2 bin aile, Hacı Ümran ve Çoman, Erbil ve Süleymaniye'ye göç ediyor. Çatışmadan dolayı kaçan Süleyman Selim adlı Kürt, "Ailemle birlikte Şeyh Mahmudiye köyünde oturuyorduk. İran askerleri sınırda bize yaklaştığı için korkudan kaçıyoruz. Günlerdir çatışma sürüyor. Top atışları evlerimizin yakınlarına düşüyor. Köyümüz tamamen boşaldı. Canını kurtaran kaçıyor. Ev eşyalarımızı

traktöre yükleyip yola çıktık, ancak gidecek yerimiz yok" dedi.

Yeni bir savaşa tanıklık ettiklerini ifade eden Osman Ahmed adlı Kürt ise, "Yaşadığımız yer İran sınırına sıfır noktada. İran ve PKK, Kandil Dağı etrafını savaş alanına çevirdi. Her saat bombalar patlıyor. Çok korkuyoruz. PKK'lılar köyümüze gelerek burada büyük çatışma olacağını söyleyip, yaşamak istiyorsak burayı terk etmemizi istediler. Biz de eşyalarımızı hayvanlara yükleyerek 2 gündür yolculuk ediyoruz. Zorunlu yolculuğumuz Haril bölgesinde son bulacak" şeklinde konuştu.

Hemın Ahmed ise, "Yaşanan çatışmalardan dolayı yerimizi yurdumuzu terk ettik. PKK bize çıkın dedi, biz de korktuk, köyümüzü terk ettik. Top atışlarının korkutucu sesi halen kulağımda çınlanıyor" dedi.

Bölgede yaşanan çatışmalardan kaçıp ailesini bir kıl çadırına yerleştiren Serkeft Tahir de, "İran bize bildiri dağıttı ve burada büyük bir operasyon yapılacağı uyarısında bulundu. Biz de bunun üzerine evimizi tarlalarımızı bırakıp kaçtık. İran, PKK'yı değil bizi bombaladı. Çok sayıda hayvanımız top mermilerine hedef oldu. Köyün içinde patlayan bombalar evlere zarar verdi. Bomba seslerinden dolayı çocuklarımız korkudan uyuyamıyordu. Perişan bir durumda çadırlarda yaşıyoruz. Bize yardım eden halen olmadı.

Bazen ekmek bulamadığımız bile oluyor" şeklinde konuştu.

"İran ve PKK arasında çıkan çatışmada zararı biz görüyoruz" diyen Fatma Mustafa da, "İran top mermileri ile saldırı yaptı. Bütün dağlar bombalandı. Korktuğumuz için biz de kaçmak zorunda kaldık. Çocuklarımızın hali perişan. Evimize dönmek istiyoruz. İlk kez böyle şiddetli bir savaşa tanıklık ettim" dedi.

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi, PKK'ya yönelik hareket başlatan İran ordusunun sınırı 5 kilometre ihlal ettiğini iddia etti. Kürt lider Mesud Barzani'ye bağlı Peyamner adlı internet sitesinde, Süleymaniye'ye bağlı Çoman İlçe Kaymakamı Abdullavahit Guyan, İran ordusunun PKK'nın İran'daki yapılanması olan PJAK teröristlerine karşı saldırılarının yoğunlaştırdığını ve 5 kilometre içeri girdiğini söyledi.

İran ordusunun yoğun saldırı sonrası PKK terör örgütü militanların bölgeden uzaklaştığı öğrenilirken, onlarca köyün büyük hasar gördüğü bölgede binlerce aile göç etmeye devam ediyor.

(AYŞ-EA-EA-CC-D)

Kaynak: İHA