İran, Irak Konusunda ABD ile Görüşmeleri Sınırlandırıyor

İran, Irak Konusunda ABD ile Görüşmeleri Sınırlandırıyor

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, Tahran Yönetiminin, Irak'ın Güvenliğine İlişkin ABD ile Yaptığı Görüşmelere Tahdit Getirdiğini Söyledi.

İran, Irak Konusunda ABD ile Görüşmeleri Sınırlandırıyor

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, Tahran yönetiminin, Irak'ın güvenliğine ilişkin ABD ile yaptığı görüşmelere tahdit getirdiğini söyledi.

Hüseyni, İran'ın bugünden itibaren, Irak'la ilgili ABD tarafından gelen talepleri dikkate almayacağını, ancak Bağdat'ın doğrudan yapacağı talepleri değerlendireceğini belirtti. Hüseyni, şu ana kadar bu yönde Irak hükümetinden gelen bir talebin de olmadığını kaydetti.

İran ve ABD, Irak'ta istikrarın sağlanmasına yönelik olarak, üçlü bir komisyon oluşturulması dışında, bugüne kadar gerçekleştirilen üç görüşmeden de somut bir sonuç alamadı. Tahran ve Washington'ın yeni görüşmeler için Şubat ayında bir araya gelmesi planlanıyordu. Ancak toplantının "teknik sebeplerden dolayı" iptal edildiği bildirilmişti.

Tahran'daki ABD Büyükelçiliği personelinin rehin alınması olayının yaşandığı 1979'dan bu yana iki ülke arasında diplomatik ilişki bulunmuyor.

ABD, İran'ı, Irak'taki direnişçilere destek vermekle suçluyor. ABD iddialarını yalanlayan Tahran ise Irak'ta istikrarın ancak ülkedeki yabancı güçlerin geri çekilmesiyle mümkün olabileceğini savunuyor.

(DPA-İB-İB-D)

Kaynak: İHA