İran, Irak'a hacı seyahatlerini durdurdu

İran, Irak'a hacı seyahatlerini durdurdu

İran yönetimi, Irak'taki Şiilerin kutsal mekanlarına yönelik hacı seyahatlerini durdurdu. İran yönetiminden yapılan açıklamada, Irak'ta artan şiddetten dolayı böyle bir uygulamaya gidildiği belirtildi.

İran, Irak'a hacı seyahatlerini durdurdu

İran yönetimi, Irak'taki Şiilerin kutsal mekanlarına yönelik hacı seyahatlerini durdurdu. İran yönetiminden yapılan açıklamada, Irak'ta artan şiddetten dolayı böyle bir uygulamaya gidildiği belirtildi. Irak'ta Salı gününden bu yana özellikle Irak ordusunun Şii milislere karşı başlattığı operasyonların devam ettiği Basra ağırlıklı olmak üzere meydana gelen çatışmalarda 130'dan fazla kişi hayatını kaybetmişti.

İran devlet televizyonu, Irak'ta meydana gelen olaylardan dolayı Irak'ta Şiiler için kutsal olan mekanlara yönelik hac organizasyonlarının, ikinci bir duyuruya kadar durdurulduğunu duyurdu. Açıklamada bu karardan önce Irak'a gitmiş olanlar için Mehran sınır kapısının tahsis edildiği ve İran'a döneceklerin bu kapıdan alınacakları belirtildi.

Açıklamada hac turlarının askıya alınmasının yanısıra İçişleri Bakanlığı'nın İran vatandaşlarına bireysel olarak Irak'a gitmeme uyarısında bulunduğu belirtildi.

Nüfusunun büyük çoğunluğu Şii olan İran'da her yıl çok sayıda kişi, Irak'taki Kerbela ve Necef gibi kentleri ziyaret ediyor.