İran'ın Suriye Büyükelçisi Mussavi'den Önemli Açıklamalar

İran'ın Suriye Büyükelçisi Mussavi'den Önemli Açıklamalar

Suriye-iran İlişkilerinin İyi Olduğunu Söyleyen İran'ın Suriye Büyükelçisi Seyid Ahmed Mussavi, İran Devriminin "Şii veya Sünni Bir Devrim Değil, İslam Devrimi" Olduğunu Söyledi.

İran'ın Suriye Büyükelçisi Mussavi'den Önemli Açıklamalar

Suriye-İran ilişkilerinin iyi olduğunu söyleyen İran'ın Suriye Büyükelçisi Seyid Ahmed Mussavi, İran devriminin "Şii veya Sünni bir devrim değil, İslam devrimi" olduğunu söyledi.

Alman Haber Ajansı DPA'ya konuşan İran'ın Suriye Büyükelçisi, aynı zamanda İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın danışmanı olan Mussavi; İran devrimi, Suriye-İran ilişkileri ve Lübnan sorununa ilişkin gündemdeki konuları değerlendirdi. İran'daki devrimin Şii veya Sünni devrimi olmadığı, İslam devrimi olduğunun altını çizen Mussavi, "İran devrimi silah zoruyla yayılmadı. İnsanların kalbine hitap eden fikirlerle yayıldı" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın dün Lübnan'a gerçekleştirdiği ziyareti de değerlendiren Mussavi, "Rice'ın Lübnan ziyaretinin amacının, Doha Anlaşması'nın bazı bölümlerini törpülemek olduğuna inanıyorum" diye konuştu.

Suriye ile İran arasındaki ikili ilişkilerin gün geçtikçe geliştiğini kaydeden Mussavi, buna örnek olarak İran'ın nükleer deneyimlerini Suriye ile paylaşmasını gösterdi. Mussavi, "İslam bize bilgilerimiz paylaşmayı öğretti ve bizde istedikleri takdirde bilgi ve deneyimlerimizi Suriye ile paylaşırız" dedi.

İran ve Suriyeli yetkililerin 7 Temmuz'da bir araya geleceklerini ve Suriyeli işadamlarının önümüzdeki günlerde İran'a ziyaret düzenleyeceklerini ifade eden Mussavi, İran ve Suriye arasında herhangi bir gerginlik olduğu iddialarını reddederek, her yıl 500 bin İranlının turist olarak Suriye'ye gittiğini sözlerine ekledi.

(DPA-OYK-OYK-OK-D)