İran'ın Nükleer Programı

İran'ın Nükleer Programı

Uluslararası Atom Enerji Ajansı (Uaea) Başkan Yardımcısı Olli Heinonen, İran'ın Nükleer Programıyla İlgili Görüşmelerin Yapıcı Geçtiğini ve Bazı Önemli Adımlar Attıklarını Söyledi.

İran'ın Nükleer Programı

Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) Başkan Yardımcısı Olli Heinonen, İran'ın nükleer programıyla ilgili görüşmelerin yapıcı geçtiğini ve bazı önemli adımlar attıklarını söyledi.

İran'ın nükleer programı yetkilileri ile 3. tur görüşmelerinin sonunda bir basın toplantısı düzenleyen UAEA Başkan Yardımcısı Heinonen, "Görüşmelerimiz oldukça yapıcıydı ve bazı önemli adımlar attığımızı söyleyebilirim. Atmosfer çok iyiydi ve önümüzdeki haftalarda görüşmelerimizi sürdüreceğiz" dedi.

UAEA'nın hukuki, siyasi ve teknik yetkililerinden oluşan bir delegasyon, 2 günlük İran ziyaretleri çerçevesinde İran Ulusal Güvenlik Şefi Cavid Vaeidi ile görüşmüştü. Uranyum zenginleştirme faaliyetlerini dondurmadığı için BM'den yaptırım kararı çıkmasına rağmen İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, nükleer teknoloji haklarından asla geri adım atmayacaklarını söylemişti.

(AFP-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA