İran'ın Nükleer Programı

İran'ın Nükleer Programı

ABD, İran'ın Birleşmiş Milletler (BM) Tarafından Nükleer Çalışmalarının Durdurulması Taleplerine Meydan Okumaya Son Vermesi Uyarısında Bulunurken, Uluslararası Atom Enerji Ajansı'nın (Uaea) Kritik Raporunun Ardından Bir Sonraki Adımlarının Müttefikleri ile Birlikte İran'ın Nükleer Programını Durdurmak İçin Çalışacakları Açıklamasını Yaptı.

İran'ın Nükleer Programı

ABD, İran'ın Birleşmiş Milletler (BM) tarafından nükleer çalışmalarının durdurulması taleplerine meydan okumaya son vermesi uyarısında bulunurken, Uluslararası Atom Enerji Ajansı'nın (UAEA) kritik raporunun ardından bir sonraki adımlarının müttefikleri ile birlikte İran'ın nükleer programını durdurmak için çalışacakları açıklamasını yaptı.

UAEA'nın İran'ın nükleer programıyla ilgili raporunu yayınlamasının ardından ABD, İran'dan uluslararası toplumun taleplerini yerine getirmesini istedi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü Gordon Johndroe, "UAEA'nın raporu, İran'ın uluslararası topluma meydan okumaya devam ettiğini ve İran'ın liderlerinin İran halkını izole ettiğini göstermekte" dedi. Johndroe, bir sonraki adımlarının müttefikleri ile birlikte İran'ın nükleer programını durdurmak için çalışmak olduğunu da sözlerine ekledi. Öte yandan

İran, UAEA'nın raporundaki, İran'ın nükleer tesislerinin denetimini kısıtladığı iddialarını reddetti. İran Atom Enerji Kurumu Başkan Yardımcısı Muhammed Saeedi, IRNA Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, "İran'ın nükleer tesislerinin UAEA müfettişleri tarafından denetlenmesi karşısında yasal bir engel sözkonusu değildir" dedi.

(AFP-OYK-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA