İran'ın Nükleer Programı

İran'ın Nükleer Programı

İran, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (Uaea) Tahran'a Yapılan Yardımlara Kısıtlama Getirilmesi Yönündeki Kararının Uranyum Zenginleştirme Faaliyetlerini Etkilemeyeceğini Bildirdi.

İran'ın Nükleer Programı

İran, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) Tahran'a yapılan yardımlara kısıtlama getirilmesi yönündeki kararının uranyum zenginleştirme faaliyetlerini etkilemeyeceğini bildirdi.

Büyükelçi Ali Askar Sultaniye, UAEA toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bu projelerin hiçbiri uranyum zenginleştirme programıyla alakalı değil. Zenginleştirme programı planlandığı gibi UAEA himayesi altında devam edecek. Ne nükleer faaliyetleri ve zenginleştirmemizi ne de UAEA ile iş birliğini durduracağız. Bu eğilim ve politikaya devam edeceğiz" dedi.

UAEA'nın Avusturya'nın başkenti Viyana'daki merkezinde gerçekleşen toplantıda 35 ülkenin üye olduğu yönetim kurulu, BM yaptırımları kapsamında İran'a yapılan teknik yardıma kısıtlama getirilmesini oy birliğiyle onaylamıştı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 23 Aralık'ta nükleer programını durdurmayı reddeden İran'a yönelik aldığı yaptırım kararında UAEA'ya Tahran'a yapılan yardımların durdurulması çağrısı yapıyor.

UAEA Başkanı Muhammed el Baradey, 9 Şubat'ta yayınlanan bir raporda İran'daki 55 ulusal ve bölgesel projeden 22'sinin tamamen veya kısmi olarak dondurulduğunu bildirmişti.

(AFP-SŞ-SŞ-HO-Y)