İran'ın Nükleer Programı

İran'ın Nükleer Programı

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (Uaea) Yönetim Kurulu Toplantısı Viyana'da Devam Ediyor. İran'ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi ve Büyükelçi Ali Aksar Sultaniye, İran'ın Uaea ile İşbirliği İçinde Olduğunu Söyledi.

İran'ın Nükleer Programı

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Yönetim Kurulu toplantısı Viyana'da devam ediyor. İran'ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi ve Büyükelçi Ali Aksar Sultaniye, İran'ın UAEA ile işbirliği içinde olduğunu söyledi.

UAEA'nın Avusturya'nın başkenti Viyana'daki merkezinde yapılan Yönetim Kurulu toplantısında Kuzey Kore dosyası görüşüldükten sonra, nükleer faaliyetlerinden vazgeçmemesi halinde İran'a uygulanacak yaptırımların görüşülmesine başlandı. Toplantıda, uranyum zenginleştirme faaliyetlerini dondurmayı reddeden İran'a karşı, ajansın teknik yardım projelerinin yüzde 40'nın kesilmesi konusu ele alınıyor. İran'la ilgili alınacak kararın yarın öğle saatlerinde bitmesi bekleniyor. İran'ın BM Daimi Temsilcisi ve Büyükelçi Sultaniye, UAEA'nın toplantısına ilişkin yaptığı açıklamada, "BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı yaptırım kararları yasal nedenlere dayanmıyor. Bu sorun BM Güvenlik Konseyi dışında çözülmeli. İran UAEA ile işbirliği içinde. Bu kararları alan ülkeler, zaten nükleer silahlara sahip ülkeler. İran'da diğer ülkeler gibi aynı haklara sahiptir" diye konuştu.

(MEA-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA