İran'ın Nükleer Programı

İran'ın Nükleer Programı

ABD Başkanı George W. Bush, Amerikan Milli İstihbarat Dairesi'nin (Nıe) İran'ın Nükleer Programıyla İlgili Dün Yayınladığı Raporu Bir Uyarı Olarak Değerlendirdiğini Söyledi.

İran'ın Nükleer Programı

ABD Başkanı George W. Bush, Amerikan Milli İstihbarat Dairesi'nin (NIE) İran'ın nükleer programıyla ilgili dün yayınladığı raporu bir uyarı olarak değerlendirdiğini söyledi.

Amerikan istihbaratının İran'ın nükleer silah programını 2003'te durdurduğu konusundaki raporuyla ilgili bugün bir basın toplantısı düzenleyen ABD Başkanı Bush, "Bu raporu bir uyarı sinyali olarak görüyorum" diyerek, İran'ın nükleer programını silah elde etmeye dönük olarak tekrar başlatabileceğini söyledi. Bush İran'ı bu konuda uyararak, İran'ın uranyumu nasıl zenginleştireceğini öğrendiğini ve bunun da nükleer silah geliştirme de önemli bir adım olduğunu belirtti. Bush, "Hala, güçlü bir şekilde İran'ın

tehlike olduğunu hissediyorum. Rapor İran'ın ciddi biçimde, barışa bir tehdit olarak değerlendirilmesi gerektiğini açıkça ortaya koymuştur. Benim fikrim değişmedi. İran tehlikeliydi ve nükleer silah yapabilme bilgisine sahip olduğu sürece tehlikeli olmaya devam edecektir. Eğer İran geçmişte bu bilgiyi geliştirmişse, bunu gizli bir şekilde transfer etmiş olabilir ve bu da dünyada bir tehlike oluşturur. Bu gerçeğin uluslararası komite tarafından fark edilmesi çok önemlidir" diye konuştu.

Yayınlanan rapordan geçtiğimiz hafta haberi olduğunu belirten Bush, bu raporun diplomatik baskıyı azaltma nedeni olmayacağını da sözlerine ekledi.

(MS-OYK-OYK-MEF-D)