İran'ın Nükleer Enerji Konusundaki Baş Müzakerecisi Celili, Babacan'la Buluştu

İran'ın Nükleer Enerji Konusundaki Baş Müzakerecisi Celili, Babacan'la Buluştu

Iüüiran'ın Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Enerji Konusundaki Başmüzakerecisi Said Celili İstanbul'a Geldi. Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi'nde Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile Buluşan Celili, Çalışma Yemeğinde Babacan'la Görüşecek. Görüşmelerde Ana Konuyu İran'ın Nükleer Dosyası Oluşturuyor.

İran'ın Nükleer Enerji Konusundaki Baş Müzakerecisi Celili, Babacan'la Buluştu

ıÜüİran'ın Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Enerji konusundaki Başmüzakerecisi Said Celili İstanbul'a geldi. Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi'nde Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile buluşan Celili, çalışma yemeğinde Babacan'la görüşecek. Görüşmelerde ana konuyu İran'ın nükleer dosyası oluşturuyor.

İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan Celili'nin buradaki temaslarını tamamladıktan sonra Ali Babacan ile bir görüşme yaptığı öğrenildi. Babacan ile görüşmek istediğini belirten Celili'nin İstanbul'a davet edildiği ifade edildi. Bu davet üzerine Celili, saat 17:30 sıralarında İstanbul'a geldi.

İran'ın nükleer enerji konusundaki başmüzakereci'si Celili ve beraberindeki heyet saat 18.45 sıralarında Beşiktaş'taki Başbakanlık Çalışma Ofisi'ne geldi. Celili'yi ofisin kapısında Dışişleri Bakanı Ali Babacan karşıladı. Basına kapalı gerçekleştirilen çalışma yemeğiyle ilgili önümüzdeki saatlerde çalışma ofisinde bir açıklama yapılması bekleniyor.

Edinilen bilgilere göre, Celili görüşme arzusunu dile getirince Bakan Babacan da "İstanbul'da yemek yiyelim" diyerek İstanbul'a davet etti. Basına kapalı gerçekleştirilen çalıma yemeğinde Celili'nin Cenevre'deki temasları hakkında izlenimlerini Bakan Babacan'a aktaracağı öğrenildi. Görüşmelerde ana konuyu İran'ın nükleer dosyası oluşturacak.

İranlı diplomat, dün Cenevre'de AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve 5 artı 1 ülkelerinin temsilcileriyle bir araya gelmişti. İran'ın nükleer enerji programının ele alındığı müzakerelerde, ABD adına üst düzey diplomat William Burns da hazır bulunmuştu. Müzakereleri, istenen netice elde edilmezse de "olumlu ve yapıcı" olarak değerlendiren taraflar, 2 hafta içinde yeniden bir araya gelme kararı almıştı.