İran'ın 15 İngiliz Askerini Esir Alması

İran'ın 15 İngiliz Askerini Esir Alması

İran, ABD Başkanı George W. Bush'u, İran'ın 15 İngiliz Askerini Esir Alması ile İngiltere ve İran Arasında Başlayan Krizden Uzak Durması Konusunda Uyardı.

İran'ın 15 İngiliz Askerini Esir Alması

İran, ABD Başkanı George W. Bush'u, İran'ın 15 İngiliz askerini esir alması ile İngiltere ve İran arasında başlayan krizden uzak durması konusunda uyardı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, "İngiltere ile İran arasında yaşanan krizde, ABD Başkanı Bush'un, üzerinde yeterince düşünülmemiş, ilmi ve mantıklı olmayan açıklamalardan uzak durması kendisi için daha iyi olacaktır" dedi. ABD Başkanı Bush, dün yaptığı bir açıklamada, İngiltere'nin askerlerinin güvenli bir şekilde serbest kalması için İngiltere'yi desteklediğini açıklamış, İran'ın elindeki askerleri de 'rehine' olarak tanımlamıştı. Bush, "İran'ın İngiliz askerlerine yaptığı bu davranış bağışlanamaz ve Blair hükümetinin krizin barışçıl şekilde çözülmesi için yapacağı tüm girişimleri destekliyorum. İranlılar rehineleri geri vermeli" demişti.

Öte yandan isminin açıklanmasını istemeyen İranlı bir yetkili, İngiltere'nin, esir askerler sorununun çözümü için İran ile direkt ikili temas kurdukları açıklamasını doğruladı.

(AFP-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA