İran'ın 15 İngiliz Askerini Esir Alması

İran'ın 15 İngiliz Askerini Esir Alması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean Mccormack, İran'ın Esir Aldığı 15 İngiliz Askeri ile Ocak Ayından Bu Yana Irak'taki ABD Güçleri Tarafından Tutuklanan İranlı Yetkililerin Takasıyla İlgili Herhangi Bir Öneriyi Kabul Etmediklerini Söyledi.

İran'ın 15 İngiliz Askerini Esir Alması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, İran'ın esir aldığı 15 İngiliz askeri ile Ocak ayından bu yana Irak'taki ABD güçleri tarafından tutuklanan İranlı yetkililerin takasıyla ilgili herhangi bir öneriyi kabul etmediklerini söyledi.

İran'ın karasularını ihlal ettiği gerekçesiyle esir aldığı 15 İngiliz askeri ile ilgili olarak İran ve İngiltere arasındaki kriz giderek derinleşiyor. Krizle ilgili olarak ABD'nin ardından Avrupa Birliği'nin de (AB) İngiltere'ye koşulsuz destek vermesi bekleniyor. Bugün ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü McCormack, ABD güçlerinin Iraklı direnişçilere destek vermekle suçladığı ve Ocak ayında tutukladığı İranlılar'la, esir alınan İngiliz askerleri arasında herhangi bir takas önerisi gelmesi halinde ne yapacaksınız sorusuna, "İngiliz askerleri ile ABD güçlerinin elindeki İranlılar'la ilgili kurulacak herhangi bir bağı reddediyoruz" dedi.

ABD askerleri geçtiğimiz Ocak ayında, Irak'ın Erbil kentinde bulunan İran Devrim Muhafızları'na bağlı El Quds Tugayı'nın bulunduğu binaya baskın düzenlemiş ve örgütün üst düzey 5 üyesini tutuklamıştı. ABD'li yetkililer, binada ele geçirilen bilgisayarlarda, Irak'taki ABD askerlerine yönelik saldırılarla ilgili bilgi bulunduğunu iddia etmişti.

(AFP-OYK-OYK-OK-D)