İran'ın 15 İngiliz Askerini Esir Alması

İran'ın 15 İngiliz Askerini Esir Alması

İngiltere Başbakanı Tony Blair, 15 İngiliz Askerinin Esir Alınmasıyla İlgili Olarak, Kadın Denizcinin Görüntülerinin Yayınlanmasını 'Rezalet' Olarak Değerlendirirken, İran'a Uygulayacakları Baskıyı Artıracaklarına Dair Yemin Etti.

İran'ın 15 İngiliz Askerini Esir Alması

İngiltere Başbakanı Tony Blair, 15 İngiliz askerinin esir alınmasıyla ilgili olarak, kadın denizcinin görüntülerinin yayınlanmasını 'rezalet' olarak değerlendirirken, İran'a uygulayacakları baskıyı artıracaklarına dair yemin etti.

ITV televizyon kanalına İran'ın esir aldığı 15 denizci ile ilgili açıklamalarda bulunan İngiltere Başbakanı Blair, "İran'a uygulanan baskıyı artıracağız. Bu durumun bir keyfiyet olmadığını İran'a açık bir şekilde göstereceğiz. Askerlerimizin koşulsuz bir şekilde serbest bırakılmasından başka hiçbirşey bizi rahatlatmaz" dedi. Askerlerin bırakılmasından başka alternatif olmadığını yineleyen Blair, "Meselenin daha da uzaması durumunda, İran'a karşı baskıları artıracağız" diye konuştu. Askerlerin görüntülerinin yayınlanmasıyla ilgili ne düşündüğü sorulan Blair, "Askerlerimizin görüntülerinin yayınlanması bütünüyle yanlış hatta bir rezalettir" şeklinde açıklamada bulundu.

Askerlerin esir alınmasının uluslararası hukuk ve anlaşmalara aykırı olduğunu söyleyen Blair, "15 askerimiz mutlaka serbest bırakılmalı, çünkü onlar Birleşmiş Milletler (BM) komutası altında görevlerini yapmaktaydı" şeklinde konuştu.

(AFP-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA