İran Hindistan Doğalgaz Boru Hattı 45 Günde Netleşecek

İran Hindistan Doğalgaz Boru Hattı 45 Günde Netleşecek

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Sri Lanka Dönüşünde Geldiği Hihdistan'da, İran - Hindistan Doğal Gaz Boru Hattı İçin Bekleyen Konuların 45 Günde Netleşip Tekrar İşler Hale Geleceğini Söyledi.

İran Hindistan Doğalgaz Boru Hattı 45 Günde Netleşecek

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Sri Lanka dönüşünde geldiği Hihdistan'da, İran - Hindistan doğal gaz boru hattı için bekleyen konuların 45 günde netleşip tekrar işler hale geleceğini söyledi.

Hindistan Cumhurbaşkanı Pratibha Patil ve Başbakan Manmohan Singh ile görüşen Ahmedinejad, doğal gaz hattı projesinin 45 günde pürüzleri giderilerek tekrar işler hale getirileceğini açıkladı.

Yeni Delhi'deki Shangri La otelinde yaptığı basın açıklamasında konuşan Ahmedinejad, projeye Çin'in de ilgi duyduğunu dile getirdi. Şu aşamada, İran-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattı projesinin üç ülke için çok büyük ve karlı bir proje olduğuna değinen Ahmedinejad, Çin'in bu projeye dahil olmasını ileride değerlendireceklerini söyledi.

Hindistan ile İran'ın tarihi bağları olan çok yakın iki ülke olduğuna değinen Mahmud Ahmedinejad, ilişkilerin gelişerek devam edeceğine değindi.

Hindistan tarafı adına bir değerlendirme yapan Hindistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Shiv Shankar Menon ise iki ülke arasındaki ilişkilerin çok eski bir tarihe dayandığını ve İran ile ilişkileri devam ettirmenin İslam Cumhuriyetini izole etmekten daha verimli olacağını ifade ederek, İran ile Hindistan'ın ilişkilerinden rahatsız olan Amerika'ya mesaj verdi.

Pakistan'dan sonra Sri Lanka'da ve Hindistan'da da İran'ın enerji açılımları ile ilgili girişimlerde bulunan Ahmedinejad, Yeni Delhi'den özel uçağı ile Tahran'a uçtu.

Kaynak: CHA