'İran Dünyaya Meydan Okumayı Sürdürüyor'

'İran Dünyaya Meydan Okumayı Sürdürüyor'

UAEK, İran'ın Nükleer Hakkında İşbirliği Yaptığını, Hala Uranyum Zenginleştirdiğini Bildirmesinden Sonra, Beyaz Saray, Raporun İran'ın Dünyaya Meydan Okumaya Devam Ettiğini Gösterdiğini Açıkladı.

'İran Dünyaya Meydan Okumayı Sürdürüyor'

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), İran'ın nükleer programı hakkında işbirliği yaptığını, ancak hala uranyum zenginleştirdiğini bildirmesinden sonra, Beyaz Saray, raporun İran'ın dünyaya meydan okumaya devam ettiğini gösterdiğini açıkladı.

Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino, ''Bu rapor ne yazık ki, İran'ın dünyanın geri kalanıyla çalışmakla ilgilenmediğini gösteriyor. ABD, BM Güvenlik Konseyi'ndeki ortakları ve Almanya ile çalışmaya devam edecek'' dedi ve üçüncü tur yaptırımlara doğru gidildiğini kaydetti..

Perino, ''Bu rapor, İran'ın uluslararası topluma ve BM Güvenlik Konseyi'nin oy birliğiyle aldığı yaptırım kararlarına meydan okumaya devam ettiğini gösteriyor'' ifadesini de kullandı.

Bu arada, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, İran'ın nükleer programı hakkında hala tam yanıt vermediğini bildirdi.

İranlıların uranyum zenginleştirme faaliyetlerini sürdürerek uluslararası topluma karşı gelmeye devam ettiğini belirten sözcü, ABD'nin İran'a karşı yeni yaptırımlar getirilmesi için çabalarını sürdüreceğini söyledi.

UAEK'nin İran ile ilgili raporunda, İran'ın geçen Ağustosta kabul edilen çalışma programı çerçevesinde geçmişteki nükleer faaliyetleriyle ilgili bilgiyi sağladığı kaydedilmiş, bununla birlikte İran'ın BM Güvenlik Konseyi tarafından talep edilen uranyum zenginleştirme faaliyetlerini askıya almadığı ve Natanz nükleer tesisinde 3 bin santrifüjle bu faaliyetini sürdürdüğü ifade edilmişti.

Kaynak: AA