İran Dışişleri Bakanlığı, Danimarka büyükelçisini bakanlığa çağırdı

İran Dışişleri Bakanlığı, Danimarka büyükelçisini bakanlığa çağırdı

Danimarka'da Hz. Muhammed'i (s.a.s) hedef alan çirkin karikatürlerin yeniden yayınlanmasının ardından İran Dışişleri Bakanlığı, Danimarka Büyükelçisini bakanlığa çağırdı.

İran Dışişleri Bakanlığı, Danimarka büyükelçisini bakanlığa çağırdı

Danimarka'da Hz. Muhammed'i (s.a.s) hedef alan çirkin karikatürlerin yeniden yayınlanmasının ardından İran Dışişleri Bakanlığı, Danimarka Büyükelçisini bakanlığa çağırdı. Bakanlıktan yapılan açıklamada Danimarka'da Hz. Muhammed (s.a.s) ve Müslümanların değerlerine hakaret içeren karikatürlerin yayınlanmasının devam etmesi üzerine Danimarka büyükelçisinin dışişleri bakanlığına çağrılarak bu girişimin kınandığı ve bu tür girişimlerin tekrar edilmemesinin istendiği belirtildi.

Danimarka büyükelçisiyle bakanlıkta görüşen İran Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Bagiri, bütün ilahi dinlerin değerlerine saygı duyulması gerektiğini belirtti. İranlı yetkili, görüşmede düşünce özgürlüğünün başkalarının değerlerine hakaret etme hakkını tanımadığını, bu tür girişimlerin demokrasi anlayışı ve insani değerlere aykırı olduğunu dile getirdi.

Danimarka büyükelçisi de bu görüşmede, bu tür girişimlerin Müslümanların dini hassasiyetlerini yaraladığını ve esefle karşılandığını, gerekli girişimleri hükümeti nezdinde başlatacağını söyledi.

Kaynak: CHA