İran Dışişleri Bakanı Mutteki'nin İstanbul Temasları

İran Dışişleri Bakanı Mutteki'nin İstanbul Temasları

İran Dışişleri Bakanı Manuçeher Mutteki, "Irak'ta Bizim Siyasetimiz, O Ülkenin Bütünlüğünün Korunması ve Milli Değerlerinin Korunmasıdır. Ülkedeki İstikrarının Sağlanması İçin Biz Gereken Çalışmaları Destekliyoruz" Dedi.

İran Dışişleri Bakanı Mutteki'nin İstanbul Temasları

İran Dışişleri Bakanı Manuçeher Mutteki, "Irak'ta bizim siyasetimiz, o ülkenin bütünlüğünün korunması ve milli değerlerinin korunmasıdır. Ülkedeki istikrarının sağlanması için biz gereken çalışmaları destekliyoruz" dedi.

Türkiye'de siyasi temaslarda bulunan İran Dışişleri Bakanı Manuçeher Mutteki, İstanbul'da İran Başkonsolosluğu'nda bir basın açıklaması yaptı. Görüşmelerin çok iyi geçtiğini belirten Mutteki, "İşbirliği doğrultusunda nihai sonuçlara vardık. Sayın Erdoğan'la aynı görüşü paylaşıyorum. İki ülkenin ticari hacmi hiç bu kadar gerçek rakamlara ulaşmamıştır. 2006 yılında 6.7 milyar dolar ticari hacmi oldu. 2007'de 10 milyar dolara ulaşmasında anlaşmaya vardık. Bunun yanısıra diğer konularda işbirliğinde ortak olarak bir takım yatırımlarda, projelerde işbirliği yapma konusunda anlaşmaya vardık. Umarız ki ekonomi ilişkilerinin geliştirilmesi doğrultusunda var olan sorunlar ortadan kaldırılacaktır. İşbirliğinin geliştirilmesi konusunda çalışmalara devam edilecektir. Cumhurbaşkanı Sezer'le, Başbakan Erdoğan, Bakan Gül ve Bakan Tüzmen'le görüştük. Bir takım siyasi ve bölgesel konularda görüştük. Irak'ta bizim siyasetimiz, o ülkenin bütünlüğünün korunması ve oranın milli değerlerinin korunması. Buranın istikrarının sağlanması için biz gereken çalışmaları destekliyoruz" diye konuştu.

Irak'taki yönetimin Irak'a verilmesi gerektiğini belirten Mutteki, "Biz buna inanıyoruz ki Irak'taki yönetim, bu sorumluluk yabancı güçlerin elindedir. Buna inanıyoruz ki, komşularımız ve bölgedeki ülkelerin Irak'ın geliştirilmesi için yardım etmeleri gerekmektedir. Tabi şiddetle, o doğrultuda uygulanan yollar Irak'ın sorunların çözülmesi için gerekli bir yol değildir. İran İslam Cumhuriyeti barışçıl faaliyet içinde nükleer çalışmalarına devam edecektir" dedi.

Mutteki, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 'BM Güvenlik Konseyi'nin verdiği süre doldu. Bundan sonraki diplomatik süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?' sorusu üzerine Mutteki, "Amerika'yı böyle bir durumda görmüyoruz. İlk başta iki seçenek sunuyorlardı. Bir takım şiddetler uygulayarak veya işbirliği konusunda. Bölgenin hassasiyeti doğrultusunda biz her iki seçenek için kendimizi hazır tutuyoruz. Bizim seçeneğimiz her zamanki gibi işbirliği doğrultusundadır. Tabi ki, tüm ülkeler şuna inanıyor ki ABD bu konuyu konuşmakta. Bunu barışçıl bir şekilde çözmek gerekiyor. Diplomatik çözümlere ulaşmak için yol budur. Tabi Berlin görüşmeleri bir takım siyasi konulardan dolayı kesildi. Bu, gelecekteki toplantımızda ciddi bir siyasi irade doğrultusunda kaldığımız yerden devam edecektir" şeklinde yanıtladı.

Sünni-Şii çatışmasından da söz eden Mutteki, bunun ABD ve İngiltere tarafından planlandığını, Şii ve Sünniler'in hep barışçıl bir ortamda yaşadıklarını ifade etti. Bu planın diğer İslam ülkelerinde de uygulanacağını söyleyen Mutteki, bilim adamlarının, aydınların, medyanın bu konuda gerekli tedbirleri almasını gerektiğine değindi.

Irak'ta yapılan seçimlerin o ülkenin anayasal çerçevesinde yapılan bir seçim olduğunu vurgulayan Mutteki, "Irak'ın içişlerine bağlı olan seçimlerdir. Irak dışından veya Irak içinden ülkeye müdahale eden, bu ülkenin parçalanması doğrultunda, bölgenin emniyetine karşı olan bir takım çalışmalar olacak tabi ki. Biz buna karşıyız. Biz, ABD'nin gizli amaçlarının hepsini bilmeyebiliriz" ifadelerini kullandı.

Lübnan konusundaki soruları da yanıtlayan Mutteki, "Lübnan konusunda, oranın sorunlarının oradaki gruplarla birlikte çözülmesi gerekiyor. Tabi bölge ülkeleri bunların yakınlaşması ve işbirliği doğrultusunda onlara yardım edebililer. İran ve Suudi Arabistan, diplomasi kanalında bu işin takibini ediyor. Bu çerçevede tüm grupların memnuniyetinin karşılanması mevcuttur" dedi.

İran'ın PKK'ya bakışı açısını da değerlendiren Mutteki, "Tabi ki Amerika meşru olmayan amaçları doğrultusunda elinden gelen her işi gerçekleştirebilir. Şu anda Amerika, İran'daki terörist gruplarına destek veriyor. Bölge ülkelerinin çok dikkatli olmaları lazım. İran ve Türkiye, bu terörist olaylarına kurban gitmiştir. Bu iki ülkenin terörizme karşı işbirliği önemlidir" şeklinde konuştu.

(AS-AS-OK-Y)