İran Dışışleri Bakanı Muttaki'nin Açıklamaları

İran Dışışleri Bakanı Muttaki'nin Açıklamaları

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki; Irak, Afganistan ve Gündemdeki Bazı Gelişmelerle İlgili Önemli Açıklamalarda Bulundu.

İran Dışışleri Bakanı Muttaki'nin Açıklamaları

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki; Irak, Afganistan ve gündemdeki bazı gelişmelerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) 35. Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere Uganda'da bulunan İran Dışişleri Bakanı Muttaki, düzenlediği basın toplantısında, Afganistan'da işgalden bu yana bir şeyin değişmediğini, Afganistan'daki durumun 7 sene öncesi ile aynı olduğunu, ülkede terör gruplarının faaliyet göstermeye devam ettiğini söyledi. Muttaki, "Geçen saldırıyı gördünüz. Afganistan'da terörizm devam ediyor, istikrar sağlanamadı. Afganistan'ın istikrarı bölgeye etki eder" dedi.

Pakistan ile Afganistan arasındaki krize de değinen Muttaki, İran'ın iki ülke liderleri ile görüştüğünü, üçlü bir zirve yapmak için de çalıştığını açıkladı. Irak'taki durumun daha çok işgal kuvvetlerinden kaynaklandığını ileri süren Muttaki, "Orada işgal güçleri terörist var, teröristler de burada işgal güçleri var diye kendilerine gerekçe buluyorlar ve varlıklarını bu şekilde sürdürüyorlar. Her iki taraf da birbirini bahane ederek ülkede duruyor. İşgalcileri Irak'ta tutan BM'nin 7. maddesi. Bu maddeye binaen işgalciler ülkeye girdi. Fakat şu anda bu maddenin tüm gerekçeleri ortadan kalkmış durumda" diye konuştu. Muttaki, Irak'la ilgili son olarak, "Irak Hükümeti'nin içeriye istikrar havası vermesi gerek" dedi.

İKÖ'nün atabileceği en önemli adımın BM'de temsil edilmek olduğunu ifade eden Muttaki, İKÖ üyesi bir ülkenin Güvenlik Konseyi'nde temsil edilmesinin, İslam ülkelerinin problemlerinin çözümünde yardımcı olacağını kaydetti. Japonya, Hindistan, Çin, İran ve Türkiye'nin Afrika ile kapsamlı bir işbirliği istediğini vurgulayan Muttaki, Afrika-İran zirvesinin gündeme alındığının kendilerine bildirildiğini anlatarak, "Biz Afrika'nın problemlerinin çözümüne yardımcı olmak istiyoruz" diye konuştu.

(MKF-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA