İran'dan Talabani'nin Cezayir Anlaşması'yla İlgili Sözlerine Tepki

İran'dan Talabani'nin Cezayir Anlaşması'yla İlgili Sözlerine Tepki

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin, İki Ülke Arasındaki Cezayir Anlaşması'nın İptaline İlişkin Sözlerine Tepki Gösterdi.

İran'dan Talabani'nin Cezayir Anlaşması'yla İlgili Sözlerine Tepki

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin, iki ülke arasındaki Cezayir Anlaşması'nın iptaline ilişkin sözlerine tepki gösterdi.

Resmi Haber Ajansı İRNA'ya konuşan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyni, İran ile Irak arasındaki ilişkilerin 1975 yılında Cezayir'de imzalanan anlaşmaya dayalı olduğunun altını çizerek, İran İslam Cumhuriyeti'nin bu anlaşmaya bağlı olduğunu ve uyguladığını hatırlattı. Ülkeler arasındaki sınırları belirleyen anlaşmaların uluslararası yasalar gereği değişemeyeceğinin altını çizen Hüseyni, devletlerin değişmesinin veya savaşların söz konusu anlaşmaların itibarını değiştirmeyeceğini ifade etti.

Anlaşmanın 5. maddesindeki, "Taraflar kara ve ırmaktan geçen sınır çizgisinin değişmez, daimi ve kesin olduğunu vurguluyorlar" ifadesini hatırlatan Hüseyni, buna göre Cezayir Anlaşması konusunda görüş belirtmenin yasal dayanağı olmadığını kaydetti. Hüseyni ayrıca, iki ülke ilişkilerinin geleceği ve gelişmesinin ancak söz konusu anlaşma çerçevesinde değerlendirilebileceğini sözlerine ekledi.

Cezayir Anlaşması, 1975 yılında İran Şahı Muhammed Riza Pehlevi ve Saddam Hüseyin arasında şiddetli sınır çatışmaları sonrasında imzalanmıştı. Saddam rejimi, daha sonra bu anlaşmayı bahane ederek İran'a saldırmıştı. Irak'ın İran'a saldırmasından birkaç gün öncesinde, Saddam Irak televizyonlarından tek taraflı olarak anlaşmayı iptal ettiğini açıklamış ve anlaşma metnini kameralar karşısında yırtmıştı.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin, Alhayat Gazetesi'ne verdiği demecinde, Irak'ın bu anlaşmayı kabul edemeyeceğini belirttiği iddia ediliyor.

(SS-OYK-OYK-CC-D)

Kaynak: İHA