İran'dan İngiliz Ve Fransızlara Darbe!

İran, İngiltere ve Fransa'ya ham petrol ihracatının durdurulduğunu bildirdi.

İran'dan İngiliz Ve Fransızlara Darbe!

İran Petrol Bakanlığı, İngiliz ve Fransız şirketlerine ham petrol satışı ihracatını durdurduğunu açıkladı. İran Petrol Bakanlığı'nın açıklamasında, "Petrolümüzü yeni müşterilerimize satacağız" denildi.

Dışişleri ve Petrol bakanlıklarının kararına göre, artık İngiliz ve Fransız petrol şirketlerine ham petrol ve petrol ürünleri satılmayacak.

İran'ın petrol ihracatında müşteri sıkıntısının olmadığı belirtilen haberde, İngiltere ve Fransa yerine başka ülkelere satış yapılacağı kaydedildi.

Tahran yönetimi, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, Yunanistan ve Portekiz'in Tahran Büyükelçilerini 15 Şubat'ta Dışişleri Bakanlığına davet etmiş ve AB'nin İran'dan petrol alımını yasaklayan kararını gözden geçirmelerini istemişti.

İran Petrol Bakanı Rüstem Kasımi 4 Şubat'taki basın toplantısında "Bazı Avrupa ülkelerine petrol ihracatı kesinlikle durdurulacak" demişti.

AB, İran'a yönelik yaptırımlar listesine petrolü de eklemiş ve 1 Temmuz'dan itibaren bu ülkeden ham petrol ithalatını durdurma kararı almıştı.

Kaynak: AA