İran'daki Genel Seçim

İran'daki Genel Seçim

İran'da Genel Seçimden Kazançlı Çıkanlardan Eski Nükleer Başmüzakereci Ali Laricani, Muhafazakarları Politikalarını Gözden Geçirmeye Çağırdı.

İran'daki Genel Seçim

İran'da genel seçimden kazançlı çıkanlardan eski nükleer başmüzakereci Ali Laricani, muhafazakarları politikalarını gözden geçirmeye çağırdı.

Kum'da bir basın toplantısı düzenleyen Laricani, "Muhafazakarlar, milli birlik ve karşılıklı anlayış ruhunu arttırmalıdır. Seçim sonuçları kimseyi küstahlığa itmemeli" dedi. Muhafazakar kesimin pragmatik ismi Laricani, yeni yasama döneminin daha etkili olacağını tahmin ettiğini ve meclisin milli menfaatlere öncelik vermesi gerektiğini ifade etti.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın siyasi muhalifi durumundaki eski başmüzakereci, cuma günü yapılan genel seçimlerde büyük başarı elde etti. Laricani, Kum'da aday oldu ve yüzde 75 oy aldı. Laricani, nükleer politikalar konusunda Ahmedinecad'la derin görüş ayrılığı içinde olduğu için Ekim ayında başmüzakerecilikten istifa etmişti. Eski müzakereci, "revizyonistler" olarak adlandırılan grubu temsil ediyor. Bunlar, Ahmedinecad'ın ekonomi yönetimi ve nükleer politikalarını eleştiriyor. Laricani'nin meclis başkanı olması ihtimali de söz konusu.

(DPA-EA-EA-OK-D)